Rodzaje pomp ciepła – którą wybrać?

Wybór alternatywnych źródeł ciepła w domu jest niezwykle ważny. Zwłaszcza na etapie projektowania domu i całego systemu centralnego ogrzewania.

Jak działa pompa ciepła i jaką wybrać? Jakie rodzaje pomp ciepła wyróżniamy? To, jaką pompę ciepła wybierzemy jest uzależnione przede wszystkim od funkcji, jakie będzie miała spełniać w konkretnym budynku. Pompa ciepła może służyć do ogrzewania pomieszczenia czy podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Dlatego wbrew pozorom wybór pompy ciepłej wcale nie jest taki prosty – zwłaszcza jeśli decydujemy czy ma ona być głównym urządzeniem grzewczym, czy jedynie wspomagać pracę kotła.

Jednocześnie istotną kwestią w przypadku decyzji o zakupie pompy ciepła odgrywa również jej ekologiczna strona. Z tego też powodu na pompę ciepła decyduje się coraz więcej osób, instalując ją jako główne urządzenie grzewcze. Jakie rodzaje pomp ciepła wyróżniamy i na którą najlepiej się zdecydować? U jakiego producenta warto zamówić pompę ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła jest bardzo proste i można porównać ją do pracy lodówki. Z tą różnicą, że lodówka chłodzi wnętrze, a oddaje ciepło, a pompa odwrotnie – ogrzewa pomieszczenie. Jednocześnie pompa ciepła do swojego poprawnego działania nie potrzebuje żadnego paliwa, które następnie miałaby spalić, aby wytworzyć energię i ogrzać pomieszczenie czy wodę użytkową. Dzięki temu jest niezwykle ekologiczna i przez to chętnie wykorzystywana w domkach jednorodzinnych.

Pompa ciepła do wytworzenia ciepła wykorzystuje energię pobieraną ze środowiska naturalnego. Od tego w jaki sposób pompa pobiera energię, wyróżnia się jej rodzaje – pompa gruntowa, powietrze-powietrze oraz powietrze-woda.

Pompa ciepła energię może pobierać poprzez zastosowanie zasady fizycznej, a konkretnie na zachodzących w środowisku naturalnym procesach termodynamicznych. W trakcie ich trwania ciepłe powietrze jest zasysane przez pompę z zewnątrz i przenoszone do miejsca, które ma ogrzać.

W przypadku pomp ciepła warto pamiętać o tym, że nie potrzebują one żadnych paliw do spalenia, aby wytworzyć energię. Do poprawnego działania pompy będzie niezbędna energia elektryczna. Pompa potrzebuje jedynie 25 procent energii, a pozostałe 75 procent pobiera ze środowiska naturalnego.

Rodzaje pomp ciepła

Obecnie na rynku wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła. W zależności od możliwości działki, na której pragniemy założyć pompę ciepła, a także funkcji jakie chcemy osiągnąć poprzez jej użytkowanie, mamy pompy gruntowe, pompy powietrzne oraz pompy do CWU, czyli pompy powietrzno-wodne.

Jaką pompę ciepła wybrać? O czym warto wiedzieć przed ostatecznym wyborem?

Gruntowa pompa ciepła – gdzie się sprawdzi

Pompy ciepła gruntowe, jak sama nazwa wskazuje, pobierają swoją energię ze źródeł geotermalnych. Ten rodzaj pompy pobiera energię z gruntu, nagromadzoną podczas nagrzewania się ziemi w słoneczne dni. Co ciekawe, jest to najczęściej wybierana pompa ciepła ze względu na jej wszechstronne zastosowanie i fakt, że nawet w przypadku chłodniejszych miesięcy możliwy jest pobór ciepła.

Decydując się jednak na gruntową pompę ciepła warto zwrócić uwagę na rodzaj źródła dolnego, którego rodzaj będzie zależał od warunków, jakie panują na działce. Dodatkowo producent Daikin, będący liderem w produkcji oraz sprzedaży pomp ciepła, oferuje pompy ciepła doskonale nadające się do ogrzewania domu w zimie, a także schłodzenia poszczególnych pomieszczeń latem.

jak wybrać pompę ciepła

Powietrzna pompa ciepła – kto powinien się na nią zdecydować?

Powietrzne pompy ciepła służą do podgrzewania wody użytkowej, a także ogrzewania domów. Do pracy wykorzystują energię cieplną, która pobierana jest z powietrza znajdującego się poza budynkiem. Jednocześnie są to najpopularniejsze pompy ciepła ze względu na ich niską awaryjność, a także szybki montaż. Praca powietrznych pomp ciepła jest niezwykle wydajna.

Producent pomp ciepła Daikin oferuje również pompy powietrzne wysokotemperaturowe oraz niskotemperaturowe. Wysokotemperaturowe pompy podgrzewają wodę do 80 stopni, natomiast nisko utrzymują ogrzanie na poziomie 30-40 stopni Celsjusza.

Oprócz tego na rynku istnieje jeszcze jeden rodzaj pompy ciepła, która służy wyłącznie do podgrzewania wody. Pompa ciepła do CWU (ciepłej wody użytkowej) jest montowana jako dodatkowy system grzewczy, który samodzielnie jednak nie ogrzewa wnętrz. Można ją łączyć z innymi źródłami ciepła.