Falowniki są urządzeniami elektrycznymi, których zadaniem jest zmienianie prądu stałego na prąd przemienny o możliwej do regulacji częstotliwości wyjściowej. Falowniki mają szerokie zastosowanie w przemyśle umożliwiając najefektywniejszy sposób regulacji prędkości obrotowej klatkowych silników indukcyjnych. Firma Omron oferuje kilka modeli falowników, które różnią się podstawowymi parametrami, dzięki czemu dobór odpowiedniego urządzenia do danej sytuacji nie jest trudny.
Falowniki Omron MX2
Falowniki MX2 zostały skonstruowane aby możliwe było zharmonizowanie sterowania silnika i maszyny. Model MX2 umożliwia gładkie sterowanie do prędkości zerowej, a także dokładną pracę w operacjach o szybkim cyklu dzięki zaawansowanym algorytmom zastosowanym w projekcie. Model pozwala również na sterowanie momentem obrotowym w otwartej pętli. Ponadto MX2 jest całkowicie zintegrowany z platformą Smart Automation.
Co wyróżnia falowniki MX2? Oprócz podstawowej funkcji sterowania wektorem prądu, modele te posiadają wysokoobrotowe silniki o częstotliwości 1000 Hz, komunikują się przez magistrale Modbus, DeviceNet, PROFIBUS, EtherCAT, CompoNet, MECHATROLINK-II oraz posiadają funkcję pozycjonowania.
Falowniki Omron RX
Model RX został zaprojektowany tak aby możliwe było dostosowanie go do potrzeb indywidualnego klienta. W jego przypadku możliwe jest łatwe dostosowanie do danej aplikacji, jednocześnie zapewniając optymalną wydajność działania i wysoką jakość. Moc falowników RX wynosi 132 kW , posiadają one wbudowany filtr EMC oraz możliwość programowania logiki. Falowniki Omron RX cechują się pełnym momentem obrotowym przy 0 Hz w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego oraz sterowaniem w otwartej i zamkniętej pętli. Podobnie jak falowniki MX2 magistralami komunikacyjnymi są: Modbus, DeviceNet, Profibud, Mechatrolink-II, EtherCat i CompoNet.
Falownik Omron JX
Ten model przeznaczony jest do sterownia typowymi przenośnikami i dobrze sprawdza się w szeregach prostych zastosowań. Posiada wbudowany filtr RFI oraz moduł komunikacyjny. Dzięki wbudowanemu interfejsowi Modbus RS485 możliwe jest podłączenie falownika do sieci bez konieczności dodatkowego angażowania innych modułów. Ten model falownika posiada także funkcję wykrywania przeciążenia (150% w przeciągu 60 sekund), zabezpieczenia przeciwprądowe oraz funkcję automatycznego oszczędzania energii.
Falowniki Omron LX
Ten model falowników jest przeznaczony specjalnie do napędzania wind oraz dźwignic. Umożliwiają one sterowaniem wektora prądu z enkoderem lub bez niego. Ich charakterystyczną cechą jest wysoki początkowy moment obrotowy oraz możliwość sterowania silnikami indukcyjnymi (IM) i synchronicznymi (PM). Posiadają one funkcje ratunkową z użyciem elastycznego zasilacza, statyczny i rotacyjny zaawansowany autotuning oraz wbudowane funkcje bezpieczeństwa IEC 61508 SIL2. Język dźwigu wyrażany jest min w Hz, m/s, obr./min. Falownik przeznaczony jest do napędzania wind, przez co posiada funkcję pozycjonowania z pamięcią 40 pięter oraz automatycznym uczeniem się.
Flowniki SX 400V i 690V.
W przypadku falowników SX możemy wyróżnić dwa modele, pierwszy posiada zasilanie 400 V, natomiast drugi od 500 do 690 V. Falownik 400V cechuje się pełnym zakresem IP5. Posiada wbudowany filtr EMC, bezpieczniki do 200 kW oraz zabezpieczenia zgodne ze standardami EN13849-1 i EN62061. Magistralami komunikacyjnymi w tym modelu są Modbus, DeviceNet i PROFIBUS.
Druga wersja SX czyli falownik 690 V został zaprojektowany do napędzania aplikacji o wysokiej mocy od 90 kW do 1 MW. Posiada on ponadto wyświetlacz LCD, możliwość programowania logiki dzięki czemu można uzyskać pełną kontrolę zarówno w przypadku aplikacji o dużym momencie obrotowym jak i tych, które wymagają płynnego sterowania np. ciśnieniem czy przepływem.