Piec na ekogroszek – czy to się opłaca?

Obecnie dostępna na rynku jest spora ilość różnych metod pozwalających na ogrzewanie domu. Jednak sporo budynków w Polsce jeszcze do niedawna korzystało z ogrzewania węglowego, ponieważ było to najtańsze i jednocześnie bardzo wydajne rozwiązanie.

Aktualnie trend ten się zmienia, głównie za sprawą rosnącej świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa oraz przepisów prawnych, które narzucają pewne normy emisji pyłów i gazów do atmosfery. Wszystko to sprawiło, że niezbędne okazało się stworzenie nowego paliwa, które będzie bardzo wydajne, a jednocześnie ekologiczne. W taki właśnie sposób powstał ekogroszek, który obecnie jest jednym z popularniejszych paliw, wykorzystywanych w celach grzewczych.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to materiał opałowy, który wytwarzany jest z węgla kamiennego lub brunatnego. Należy on do grupy paliw stałych o bardzo niskiej zawartości siarki, a także popiołu powstałego w procesie jego spalania. Aby węgiel mógł stać się ekogroszkiem, w pierwszej kolejności należy go odpowiednio sklasyfikować na podstawie jego kaloryczności oraz rozmiaru.

Jeśli wszelkie ściśle określone kryteria zostaną spełnione, realizowane są kolejne procesy produkcyjne. Początkowo bryły węgla są kruszone, a następnie przesiewane przez specjalne sito, po to, aby odrzucić te niespełniające wymogów dotyczących wielkości. Ekogroszek powinien mieć wymiary w granicach 5 do 25 mm. Po selekcji uzyskany materiał poddawany jest specjalistycznemu czyszczeniu wodą, tak aby wypłukać z niego wszelkie pozostałości osadu z pyłu węglowego lub miału.

Po procesie oczyszczania zostaje on poddany suszeniu. Dobrej jakości ekogroszek charakteryzuje się odpowiednią wilgotnością, słabej jakości opał najczęściej jest bardzo wilgotny, przez co może powodować zapychanie się pieca i spadek jego kaloryczności. Po zakończeniu wszystkich procesów gotowy ekogroszek pakowany jest w specjalne worki i w takiej postaci trafia do klientów.

Zalety ekogroszku

Ekogroszek jako materiał opałowy ma bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest z pewnością jego wysoka kaloryczność, co przekłada się na wysoką wydajność, a także niska zawartość siarki. Oprócz tego ekogroszek w procesie spalania wytwarza bardzo mało popiołu, co znacząco ułatwia jego użytkowanie.

Piece przeznaczone do spalania ekogroszku również są bardzo łatwe w obsłudze, a dzięki automatycznym podajnikom, ich użytkowanie ogranicza się często tylko do uzupełniania zbiornika z paliwem i usuwania popiołu raz na tydzień. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewniona jest ciągłość pracy pieca i utrzymanie odpowiedniej temperatury bez potrzeby naszej ingerencji.

Tego typu urządzenia optymalnie wykorzystują opał, przez co zapewniają bardzo wysoką wydajność i sprawność działania. Jak działa piec na ekogroszek? Za wszystko odpowiada sterownik, który monitoruje stale temperaturę i w razie konieczności dokłada paliwa, lub ogranicza jego ilość.

Ekogroszek a ekologia

Ekogroszek to bardzo ekologiczny materiał opałowy, który w połączeniu z piecem 5 klasy wyposażonym w automatyczny podajnik i palenisko retortowe, może zapewnić bardzo wysoką wydajność przy niewielkiej emisji pyłów do atmosfery. Szacuje się, że spalanie dobrej jakości ekogroszku zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery nawet o 25 %, a tlenku węgla i różnego rodzaju szkodliwych pyłów o 90 % i więcej.

Dodatkowo niska zawartość siarki ogranicza również emisję tlenków tego pierwiastka. To wszystko sprawia, że ekogroszek stał się bardzo ekologicznym zamiennikiem tradycyjnych materiałów opałowych, takich jak np. węgiel kamienny.

ekogroszek

Koszty ogrzewania domu piecem na ekogroszek

Koszty ogrzewania ekogroszkiem zależą w dużym stopniu od metrażu domu, jakości jego termoizolacji, temperatury, jaką chcemy uzyskać i wielu innych czynników. Tona dobrej jakości ekogroszku to cena między 600 a 900 zł. Aby ogrzewanie tego typu opałem było opłacalne, należy wybierać wyłącznie produkt wysokiej jakości, który będzie wytworzony z węgla spełniającego wszelkie normy i jego wilgotność będzie na odpowiednim poziomie.

Tylko w takim przypadku możemy mieć pewność, że nasz piec będzie działał z pełną wydajnością. Posiadając wysokiej jakości ekogroszek, bez większych problemów zapewnimy sobie komfortową temperaturę w domu, spalając nie więcej niż 4 – 5 ton opału. Koszty ogrzewania mogą więc sięgać maksymalnie 4500 zł za rok.