Notebook nie wykrywa baterii – sprawdź co trzeba zrobić z taką awaria!

Notebook to cenne wsparcie podczas codziennego życia prywatnego i zawodowego. Aby jednak mogło ono właściwie spełniać swoją funkcję, niezbędne jest, by wszystkie komponenty prawidłowo działały. Do tego niezbędna jest między innymi bateria. Niestety, nawet w dobrej jakości urządzeniach stworzonych przez znanych producentów może okazać się, że po pewnym czasie notebook nie wykrywa baterii co trzeba zrobić z taką awarią?

Laptop nie widzi baterii – nie ma powodów do paniki

Widzisz, że Twój notebook nie wykrywa baterii? Jeśli pracujesz nad pilnym zadaniem w pracy lub na studiach, niepokój może być uzasadniony. W żadnym jednak wypadku nie należy wpadać w panikę. Istnieje kilka prostych sposobów na to, by móc upewnić się, czy problem jest poważny i wymaga wsparcia ze strony serwisantów, czy też mamy do czynienia z błahostką.

Oto niektóre spośród wszystkich metod działania:

  • funkcja „Rozwiązywanie problemów” – jest to wbudowana opcja w komputerach z zainstalowanym systemem Windows. Aby móc uruchomić tę aplikację, należy otworzyć „Panel sterowania”, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami znajdującymi się w systemie operacyjnym. Opcja „Rozwiązywanie problemów” może zostać wykorzystana również w celu uporania się z innymi usterkami. Jest to niezwykle uniwersalne narzędzie… ale dobrze sprawdza się tu zasada: jeśli coś (ktoś) jest dobre we wszystkim, jest dobre w niczym. Niestety, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku mniej standardowych przyczyn narzędzie „Rozwiązywanie problemów” może nie zadziałać prawidłowo;
  • sprawdzenie i/lub aktualizacja systemu BIOS – czasem okazuje się, że powodem problemów z wykrywaniem baterii w laptopie jest brak aktualizacji BIOS. Aby sprawdzić, czy notebook wykrywa baterię na poziomie systemowym, należy – bezpośrednio po włączeniu urządzenia – wcisnąć przycisk F2 lub Delete. Oprócz tego konieczne będzie odwiedzenie strony internetowej producenta danego laptopa (np. Lenovo, Dell czy HP) oraz znalezienie modelu notebooka. Jeśli uda się go znaleźć, połowa drogi jest już za nami. Następnie wystarczy jedynie pobrać niezbędne sterowniki, zainstalować je zgodnie z instrukcją oraz uruchomić sprzęt;
  • menedżer urządzeń – jest to część systemu operacyjnego Windows, w której można znaleźć wszelkie niezbędne informacje na temat podzespołów (bateria) oraz urządzeń peryferyjnych (mysz, klawiatura, głośniki) zainstalowanych w danym laptopie. Aby otworzyć menedżera urządzeń, należy najechać myszką na ikonę menu Start w lewym dolnym rogu ekranu, a następnie za pomocą prawego przycisku rozwinąć listę opcji i znaleźć rozwiązanie o takiej nazwie. Oczom użytkownika powinna ukazać się lista wszystkich zainstalowanych komponentów. Po znalezieniu baterii należy wybrać tę pozycję oraz kliknąć opcję „Zrestartuj sterownik”.

Wyżej przedstawione metody to tylko niektóre spośród wszystkich sposobów działania. Oczywiście, przed wyborem którejkolwiek z nich należy sprawdzić, czy bateria oraz zasilacz znajdują się w odpowiednim miejscu oraz zostały dobrze zamontowane.

Notebook nie wykrywa baterii – serwis komputerowy zapewni niezbędne wsparcie

Czasem może okazać się, że notebook nie wykrywa baterii z błahego powodu, w tym np. niewłaściwie włożonej baterii. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że powód pozornie niegroźnej usterki może być w rzeczywistości znacznie bardziej poważny – zepsuta bateria lub uszkodzone porty. W takiej sytuacji domowe metody nie zdadzą się na wiele, a jedynym rozwiązaniem tego problemu będzie serwis notebooków.

Z różnych powodów warto zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie. Trzeba mieć na uwadze, że zatrudnieni w punkcie serwisowym pracownicy zajmą się ustaleniem powodu problemów oraz – jeśli jest to konieczne – wykonaniem niezbędnych prac naprawczych. Ponieważ całość jest wykonywana przez doświadczonych fachowców, nie musimy obawiać się, że prace przyniosą odwrotny efekt. Tymczasem w przypadku tak ważnych komponentów laptopa jak baterie oraz porty brak fachowej wiedzy może mieć opłakane skutki. Jeśli zatem nie chcesz – kierowany wprawdzie dobrymi chęciami – przez przypadek uszkodzić sprzętu IT, warto, abyś zdecydował się na wsparcie specjalistów ds. serwisu komputerowego.

bateria

Oddanie laptopa do punktu serwisowego to również dobry sposób na to, by zlecić przegląd całego sprzętu. Powoli to zidentyfikować inne usterki oraz w porę przeciwdziałać poważniejszym awariom.

Leave a Reply