Wymiana opaski zaciskowej – jak i kiedy należy to zrobić? 

Standardowe opaski zaciskowe oraz różne modele opasek samozaciskowych wykorzystywane są bardzo szeroko w różnych branżach przemysłowych. Przydają się w procesie produkcji, ale nie tylko.

Idealnie sprawdzają się przede wszystkim przy łączeniu różnego rodzaju kabli, przewodów czy rur. Jakie właściwości posiadają opaski zaciskowe i jakie są ich rodzaje?

Kiedy należy koniecznie wymienić opaskę zaciskową i jak rozpoznać stopień jej zużycia? Czy wymiana tego typu produktu jest skomplikowana i niezbędne są do tego procesu specjalistyczne narzędzia? Podpowiadamy!

Różne rodzaje oraz odmienne zastosowanie opasek zaciskowych

Producenci opasek zaciskowych oferują bardzo szeroki wybór tego typu produktów. Dostępne są modele standardowe, które można z łatwością zamontować na wybranych elementach w celu ich solidnego połączenia oraz wersje odporne na działanie kwasów, a także modele nierdzewne. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie, a liczba rodzajów sprawia, że trudno jednoznacznie określić, czym są i do czego służą opaski zaciskowe.

rury

 

Tego typu obejmy mają jednak kilka cech, które je łączą. Charakteryzują się dużą sprężystością materiału, z którego zostały wykonane i wszystkie wyposażone są w śrubę lub inny element, który umożliwia dopasowanie stopnia dociśnięcia opaski zaciskowej na elementach, które ma ona za zadanie połączyć.

Wśród modeli opasek zaciskowych warto wyróżnić między innymi:

  • obejmy taśmowe wykonane z tworzywa, z zapadkami,
  • obejmy ślimakowe,
  • obejmy ślimakowe z motylkiem,
  • opaski zaciskowe kwasoodporne,
  • opaski zaciskowe antymagnetyczne,
  • opaski zaciskowe nierdzewne.

Wszystkie te modele przedstawione powyżej różnią się między sobą budową oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Sprawia to, że mają one również odmienne zastosowanie. Na przykład obejmy ślimakowe stosuje się przede wszystkim do uszczelnienia połączenia rury z wężem. Z kolei opaski taśmowe sprawdzają się w przypadku łączenia ze sobą elementów gumowych różnego rodzaju, a opaski kwasoodporne i nierdzewne mogą służyć do montażu komina oraz rur, w których przesyłane są niebezpieczne substancje żrące, które mogłyby w innym przypadku spowodować uszkodzenia opaski.

Jak rozpoznać, że opaska zaciskowa musi zostać wymieniona na nową?

Każda obejma zaciskowa posiada określony przez jej producenta termin przydatności do użycia. Jest to bardzo ważna data, której należy się trzymać i w odpowiednim momencie dokonać wymiany opaski na nową. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia mocowania, czego skutkiem będzie jego obluzowanie. To z kolei może sprawić, że cała instalacja przestanie poprawnie funkcjonować, a rury lub inne przewody ulegną rozszczelnieniu. Jest to więc bardzo niebezpieczne i dlatego opaski zaciskowe należy wymieniać regularnie na nowe. Warto jednak pamiętać, aby nie kierować się tylko i wyłącznie datą przydatności opaski zaciskowej.

opaskaDobrze jest raz na jakiś czas sprawdzać stan techniczny wykorzystanej obejmy ślimakowej lub innego rodzaju i w przypadku jej mocnego zużycia – niezwłocznie wymienić ją na nową. Może się bowiem zdarzyć, że opaska ze względu na specyficzne zastosowanie lub niekorzystne środowisko pracy będzie musiała zostać zastąpiona nową nieco wcześniej.

Wymiana opaski zaciskowej jest bardzo prostym procesem. Wystarczy poluzować śrubę w starej obejmie i ją ściągnąć. W przypadku obejm zaciskowych jednorazowych można przeciąć je z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Następnie należy założyć nową opaskę zaciskową, która połączy ze sobą elementy i dokręcić motylka lub śrubę w taki sposób, aby połączenie było trwałe i naprawdę szczelne.  Cały proces zajmuje zaledwie kilka chwil, a może uchronić Cię przed naprawdę poważnymi problemami.