Coraz więcej Polaków decyduje się na ogrzewanie swojego domu gazem – trend ten zauważalny jest już od kilku lat, a firmy zajmujące się serwisem oraz dystrybucją zbiorników na gaz nie mogą narzekać na brak zleceń. Skąd wzięło się tak duże zainteresowanie ogrzewaniem domu gazem? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej instalacji gazowej, aby poznać odpowiedź i sprawdzić, czy jest to rzeczywiście rozwiązanie tak korzystne, jak przedstawiają je m.in. producenci kotłów. Udało nam się porozmawiać m.in. z pracownikiem firmy Wojar, która od 1998 roku zajmuje się sprzedażą oraz montażem zbiorników na własność:
W ciągi ostatnich 5 lat możemy zauważyć bardzo duży wzrost zainteresowania naszymi produktami. Spora grupa osób decyduje się na ogrzewanie budynku za pomocą gazu. Wiele osób nie ma jednak możliwości podłączenia się do zewnętrznej sieci gazowej, ponieważ ni jest ona jeszcze tak dobrze rozbudowana, jak na przykład na zachodzie Europy. W takich przypadkach pozostaje postawienie zbiornika z gazem płynnym na działce, który będzie magazynował surowiec przeznaczony do ogrzewania domu.
Jakie są wady instalacji gazowych? Udało nam się zebrać kilka najczęściej wymienianych przez użytkowników.
Koszta inwestycyjne
Wiele osób wskazuje, że w przypadku instalacji gazowej, największym minusem są koszty związane z wybudowaniem kotłowni oraz wykonaniem przyłącza – w zależności od wykorzystanego sprzętu oraz materiałów, łączna kwota może wynosić nawet do 30 tysięcy złotych, ale przy wykorzystaniu komponentów ze średniej półki, nie powinniśmy przekroczyć kwoty 20 tysięcy. Na szczęście, koszty eksploatacyjne nie są tak duże, jak się powszechnie uważa. Gaz ziemny jest tańszy niż ogrzewanie energią elektryczną oraz olejem opałowym oraz niewiele droższy od ogrzewania paliwami stałymi.
Dobrym rozwiązaniem okazuję się przydomowa instalacja gazowa na gaz płynny propan – gaz propan butan jest tani, i nie musimy się martwić o jego brak na świecie. Sami decydujemy kiedy i ile kupujemy ze względu na magazynowanie go w specjalnym zbiorniku – trzymanego np. na swoim ogrodzie. Montaż instalacji gazowej oraz dostawy gazu zapewnia firma CHEM-LINE.
Dostępność sieci gazowych
Jak już wcześniej wspominaliśmy, sieć gazowa nie jest tak dobrze rozwinięta jak w innych krajach europejskich. Może się więc okazać, że nawet jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie gazem, to Operator Systemu Dystrybucyjnego nie wyrazi zgody na przyłączenia naszego domu do sieci – takie działanie może okazać się dla niego nieopłacalne, bądź po prostu niemożliwe do zrealizowania.
Mimo powyższych przeszkód i kosztów inwestycyjnych, wiele osób decyduje się na rozwiązania gazowe. Dlaczego? Poniżej przedstawimy zalety instalacji gazowych.
Wygoda korzystania
Ogrzewanie gazowe nie wymaga od właściciela wykonywania żadnych dodatkowych czynności – piec można zaprogramować zgodnie z własnymi upodobaniami. Raz do roku dokonywany jest przegląd pieca, a przez resztę czasu piec samodzielnie ogrzewa mieszkanie. Może on również zostać zaprogramowany w celu ogrzewania wody.
Dostępność nowoczesnego sprzętu
Na rynku znajdziemy wiele firm oferujący instalacje gazowe na najwyższym poziomie. Piece kondensacyjne mają niezwykle wysoką sprawność, co przekłada się bezpośrednio na mniejsze zużycie paliwa, a tym samym ponoszenie mniejszych kosztów za zużycie gazu. Ogrzewanie gazowe to rozwiązanie ekologiczne oraz ekonomiczne zarazem.