Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego?

Nawet wysokiej jakości dysk twardy może ulec uszkodzeniu. Czy w takiej sytuacji trzeba pogodzić się z tym, że dane zostały bezpowrotnie utracone? Niekoniecznie – profesjonalni serwisanci stosują różne metody na to, jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego. Dzięki temu ryzyko, że kluczowe dane przepadną, staje się niższe.

Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego?

Dysk twardy to jeden z ważniejszych komponentów w komputerze. To na nim przechowuje się dane, w tym np. piosenki, gry, aplikacje biurowe, dokumenty itp.

W sieci znajdują się różne porady odnośnie tego, jak można odzyskać zasoby z uszkodzonego dysku twardego. Jednym ze sposobów jest instalacja programu komputerowego, który pomaga w odczytaniu danych. Tego typu aplikacje są przede wszystkim proste w obsłudze z punktu widzenia przeciętnego użytkownika. Z drugiej jednak strony nie wolno zapominać, że odzyskanie danych może być czasochłonne, a także trzeba liczyć się z ryzykiem, że część zasobów przepadnie bezpowrotnie.

Tego typu działania należy podjąć, gdy komputer zaczyna wolniej pracować, restartować itp.

Nie tylko leczyć, lecz zapobiegać. Co jeszcze można zrobić, by móc skutecznie chronić się przed utratą danych?

Trudno uniknąć uszkodzenia dysku w komputerze. Na szczęście obecnie istnieje wiele sposobów na to, by móc uchronić się przed skutkami awarii. Jednym z nich jest regularny backup danych. Jeśli będziesz regularnie wykonywał kopie zapasowe, nawet w razie awarii odzyskasz informacje.

Oczywiście, przechowywanie zapisanych kopii zapasowych na tym samym dysku nie jest dobrym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie: aby móc zwiększyć poziom bezpieczeństwa, konieczne jest zapisywanie informacji w takich miejscach jak na przykład:

  • pendrive,
  • zewnętrzny dysk,
  • chmura (ang. cloud).

Wprawdzie zawsze istnieje ryzyko, że podczas awarii „głównego” dysku twardego nośnik pamięci, na którym znajduje się kopia zapasowa, również może zostać uszkodzony. Z drugiej jednak strony prawdopodobieństwo takiego stanu rzeczy jest dość niskie. Trzeba być wyjątkowym pechowcem, by w tym samym czasie doszło do podwójnej awarii.

Regularny przegląd sprzętu a stan dysku twardego

Komputer czy laptop to sprzęt, który – podobnie jak ma to miejsce na przykład w przypadku samochodu – również składa się z wielu elementów. Oznacza to, że jeśli chcesz zadbać o prawidłowe działanie urządzenia, dobrym pomysłem może być regularny przegląd – zadanie to powinno się powierzyć specjalistom.

Nie ma jednej, uniwersalnej metody w zakresie tego, jak często należy zlecać serwisantom zbadanie stanu komputera, w tym w szczególności jego dysku twardego. Warto jednak, by wykonywać to zadanie nie rzadziej niż raz na rok – zwłaszcza wtedy, gdy sprzęt jest intensywnie użytkowany (dotyczy to na przykład sytuacji, w której komputer wykorzystuje się podczas pracy zdalnej).

dysk twardy

Naprawa komputerów Wrocław – profesjonalna obsługa to podstawa

Jeśli Twój dysk komputerowy, zostanie uszkodzony, amatorska wiedza na temat naprawy sprzętu IT niestety nie wystarczy. Metody, które zaprezentowano powyżej, sprawdzą się przede wszystkim w przypadku mniej dotkliwych usterek. Jeśli jednak awaria jest poważniejsza, z dużym prawdopodobieństwem niezbędne okażą się bardziej radykalne działania.

W celu odzyskania danych konieczny będzie konieczne kontakt z profesjonalną firmą serwisową. W tego typu miejscu można liczyć na profesjonalne wsparcie i naprawę lub wymianę dysku. Oczywiście, odzyskanie danych z uszkodzonego dysku twardego to nie jedyna forma pomocy, jaką oferuje się w profesjonalnym serwisie komputerowym – tego typu miejsca świadczą również wiele innych usług, w tym na przykład:

  • czyszczenie sprzętu,
  • wymiana klawiatury, wentylatora, pamięci RAM itp.

Do punktów zajmujących się naprawą komputerów we Wrocławiu należy m.in. A&D Serwis.

Korzystanie z oferty serwisów komputerowych to zdaniem niektórych ostateczność, ale warto spojrzeć na to z innej strony. Pracujący tam fachowcy mogą zająć się wykonaniem niezbędnych prac naprawczych i doradzą, co jeszcze trzeba zrobić, by móc naprawić sprzęt. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż samodzielne, mozolne poszukiwanie sposobów na odzyskanie danych, prawda?

Warto zdecydować się na skorzystanie z oferty serwisu także z innego powodu. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na temat tego, w jaki sposób należy odzyskać dane, nasze starania mogą przynieść wręcz odwrotny efekt, tzn. całkowitą utratę cennych zasobów informacji.

Leave a Reply