Drukarki D3 to nowoczesna technologia pozwalająca na proces wytarzania elementów D3 o dowolnym kształcie i zastosowaniu. Do czego służą? W jakich dziedzinach znajdują zastosowanie? Krótko mówiąc wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność stworzenia potrzebnego nam prototypu czy pojedynczego modelu.
Zastosowanie drukarek 3D
Drukarki D3 wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność stosowania prototypów lub nisko seryjnej produkcji. Pierwowzór, model stanowiący podstawę do dalszej produkcji potrzebny jest bowiem w wielu dziedzinach. Drukarki 3D stosowane są więc głównie w przemyśle, w wytwarzaniu części nowych oraz zamiennych, a także medycynie i stomatologii, gdzie zachodzi potrzeba stworzenia implantów czy narzędzi.
Zastosowanie drukarek D3. Gdzie jeszcze?
Drukarki D3 swoje zastosowanie znajdują również w architekturze przy tworzeniu makiet architektonicznych i elementów wystroju wnętrz. Energetyka, przestrzenne rozkłady obiektów i instalacji, reklama i marketing, a więc gadżety i logotypy również wymagają częstej pomocy drukarek 3D. Nawet moda i obuwnictwo, elementy ubioru i biżuterii korzystają czasem z możliwości, które te drukarki zapewniają. Jak widać ich zastosowanie jest całkiem szerokie. A jak działają? Co jest ich sercem?
Filamenty do drukarek 3D
Częścią składową drukarek 3D są oczywiście filamenty, czyli materiały służące do tworzenia wydruków 3D. Jako element eksploatacyjny, wymagają one jednak systematycznej wymiany. Przy zakupie nowego filamentu warto kierować się nie tylko jakością dostępnych produktów, ale również szeroką ofertą, którą sprzedawca proponuje. Różne filamenty przeznaczone są bowiem do różnych wydruków i różnego rodzaju produktów.
W skrócie – mają różne właściwości jeśli chodzi o trwałość i łatwość ich późniejszej obróbki. W trakcie przeglądania Internetu w poszukiwaniu odpowiednich dla nas produktów, trafić możemy również na wiele okazyjnych cen, wystarczy poszukać.
Filamenty ABS i PLA
Najpopularniejszymi materiałami do drukarek 3D są filamenty ABS i PLA. ABS (akrylonitrylo-butadieno-styren) wykorzystywany jest głównie w przemyśle, produkcji sprzętu AGD, elementów wnętrz samochodowych i sprzętu sportowego. Z ABS wykonane są również dobrze znane wszystkim dzieciom klocki lego. Z kolei PLA (poliaktyd) wykorzystywany jest głównie do celów biomedycznych. To z niego wykonuje się implanty dentystyczne, jednorazowe naczynia i opakowania z których wszyscy korzystamy. Jak widać, to głównie różnica w składzie filamentów decyduje o ich ostatecznym zastosowaniu i przeznaczeniu. Powszechnie jednak wiadomo, że łatwiejsze w druku 3D okazuje się być PLA, ponieważ nie wymaga podgrzewanego stołu roboczego. To jego zdecydowany plus.
Od koloru do wyboru
Niezależnie od tego o jakim filamencie mówimy, wybór kolorystyki pozostaje zawsze decyzją samego klienta. Nasz model może mieć więc kolor szary, biały, czerwony, zielony, turkusowy, a nawet przeźroczysty. Szeroki wybór kolorów filamentów znajdziemy w ofercie wielu internetowych sklepów w tym 3D Active, gdzie liczyć możemy również na dużo promocji. Kolorystyka obejmuje między innymi różne odcienie niebieskiego, różowego czy pomarańczowego filamentu. Każdy klient z pewnością znajdzie odcień, który spełni jego wymagania i sprosta jego potrzebom.
Wybierając odpowiedni dla naszej drukarki filament nie sposób nie zauważyć ich cen. Z reguły nie są one niskie, jednak coś za coś. Stawiając na jakość trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Owszem, możemy zamówić tańsze wersje filamentów. Należy jednak zastanowić się, czy nie jest to aby pochopna decyzja, której niestety w późniejszym czasie możemy pożałować.