Czy Twój dach nadaje się do instalacji paneli słonecznych? Poznaj najważniejsze wytyczne

Fotowoltaika to obecnie bardzo opłacalna inwestycja, która swoją popularność zawdzięcza stale rosnącym cenom prądu, różnego rodzaju dofinansowaniom na tego typu inwestycje, a także coraz to lepszej dostępności.

Wydajność i opłacalność fotowoltaiki zależy w największym stopniu od miejsca jej montażu. Panele fotowoltaiczne można montować zarówno na dachu, co jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, jak i na gruncie przy użyciu specjalnej konstrukcji.

W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu musi on spełniać pewne wymogi, aby inwestycja tego typu była opłacalna. Rodzaj, kierunek czy też kąt dachu to parametry, które mają spory wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, czy w danym miejscy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu będzie dobrym rozwiązaniem.

Czy dach ma wpływ na wydajność i opłacalność fotowoltaiki?

Na wydajność i opłacalność instalacji fotowoltaicznej ma wpływ wiele czynników takich jak jakość komponentów zastosowanych do jej budowy, jej moc, ale największe znaczenie ma to, w jaki sposób i w jakim miejscu panele fotowoltaiczne zostały zamontowane. W przypadku montażu paneli na dachu musi on spełniać pewne wymagania, aby instalacja działała wydajnie i była opłacalnym rozwiązaniem.

Parametry dachu są bardzo ważnymi wskaźnikami czy w danym miejscu montaż paneli fotowoltaicznych na dachu będzie dobrym rozwiązaniem, czy trzeba skorzystać z innych rozwiązań montażowych.

Dach wpływa również na konfigurację instalacji fotowoltaicznej, ponieważ jego mała powierzchnia lub duża ilość okien dachowych może skutecznie przeszkodzić w instalacji większej ilości paneli fotowoltaicznych.

Oprócz samych parametrów konstrukcyjnych dachu na wydajność instalacji wpływ ma również zacienienie dachu. Cień padający na panele fotowoltaiczne przez większość dani może skutecznie zimniejszych ich wydajność co sprawi, że inwestycja nie będzie opłacalna. Dlatego przed decyzją o inwestycji warto przeprowadzić dokładną analizę możliwości montażowych lub skorzystać z profesjonalnego audytu fotowoltaicznego.

Jakie wymagania powinien spełniać dach, aby montaż fotowoltaiki był możliwy?

Aby montaż instalacji fotowoltaicznej był możliwy, dach musi spełniać szereg wymagań, które mają wpływ na wydajność i opłacalność inwestycji. Najlepsze warunki do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu występują wtedy, gdy dach skierowany jest w kierunku południowym, a jego kąt nachylenia wynosi około 30 – 45 stopni.

Parametry te odnoszą się do dachów skośnych, natomiast w przypadku dachów płaskich sytuacja wygląda nieco inaczej. W takim przypadku panele fotowoltaiczne nie są montowane bezpośrednio na powierzchni dachu, a na specjalnej konstrukcji, która umożliwia ich montaż we wskazanym kierunku pod kątem 15 – 20 stopni. Kąt w tym przypadku jest nieco mniejszy ze względu na oddziaływanie wiatru na całą konstrukcję.

Południowy kierunek spadku dachu jest bardzo ważny, ponieważ to tę stronę dachu słońce oświetla przez największą część dnia w ciągu całego roku.

Podczas montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu istotna jest również powierzchnia dachu. Panele fotowoltaiczne zajmują dość sporo miejsca, przez co dach musi posiadać dość dużą powierzchnię, aby ich montaż był możliwy. Okna dachowe mogą w tym przypadku komplikować nieco sprawę. Nie mniej ważna jest również wytrzymałość dachu.

Panele fotowoltaiczne są dość ciężkie, przez co montaż kilku lub kilkunastu paneli, może dość mocno obciążyć konstrukcję dachu. W przypadku starszych dachów, które wymagają remontu, dużo lepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie remontu dachu, a następnie montaż fotowoltaiki.

jaki dach na panele słoneczne

Inne sposoby montażu paneli fotowoltaicznych — montaż paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu

W przypadku gdy dach nie spełnia optymalnych wymagań do montażu fotowoltaiki, montaż paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu można przeprowadzić również na gruncie. W tym celu korzysta się ze specjalnych konstrukcji, podobnych do tych stosowanych na dachach płaskich, które kierują panele w odpowiednim kierunku i pod odpowiednim kątem do padania promieni słonecznych.

Gdy dach jest zwrócony w innym kierunku niż południowy, gdy przez większość dnia jest zacieniony, gdy wymaga remontu lub jego konstrukcja nie pozwala na montaż instalacji fotowoltaicznej, montaż na gruncie będzie w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem.