Wentylacja mechaniczna – wydajna i ergonomiczna

Polskie prawo budowlane zobowiązuje nas do tego, by wszystkie pomieszczenia mieszkalne posiadały system wentylacji. W praktyce oznacza to najczęściej użytkowanie wentylacji naturalnej, nazywanej też grawitacyjną.

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Wentylacja grawitacyjna to nic innego jak świeże powietrze, które przedostaje się do naszego domu poprzez zamontowane w niektórych pomieszczeniach kratki wentylacyjne, a stare, zużyte powietrze z naszego mieszkania przedostaje się tą samą drogą na zewnątrz. Do naturalnej wentylacji zaliczamy także wietrzenie domu za pomocą otwierania okien, drzwi, ich rozszczelniania i tym podobnych zabiegów. Zdarza się jednak, że wentylacja sterowana siłami natury nie spisuje się tak, jakbyśmy chcieli – poniekąd nie mamy nad nią całkowitej kontroli. Co można na to zaradzić?

Rozwiązaniem problemu okazuje się być wentylacja mechaniczna. Ponadto, jej użytkowanie często połączone jest z tak zwaną rekuperacją, czyli innymi słowy odzyskiwaniem ciepła. Większość specjalistów stawia wentylację mechaniczną nad naturalną i zaleca jest stosowanie zawsze, gdy tylko istnieje taka możliwość. Dlaczego? Wentylacja mechaniczna zezwala na nieprzerwany nawiew świeżego powietrza, który dodatkowo może być kontrolowany przez mieszkańców danego pomieszczenia. Co więcej, istnieje możliwość umieszczenia w tego typu wentylacji różnego rodzaju filtrów, co oznacza, że powietrze z zewnątrz, zanim trafi do naszego mieszkania, jest oczyszczane ze wszelkich zanieczyszczeń, na przykład ze smogu, jak również z pyłków drzew, roślin, kurzu, i tym podobnych. Używanie filtrów do oczyszczania powietrza jest szczególnie polecane osobom borykającym się ze wszelkiego rodzaju alergiami.wentylacja Kraków

Zalety wentylacji mechanicznej w budynkach

Po czym poznać skuteczną w działaniu wentylację mechaniczną? Otóż powinna ona mieć możliwość regulowania intensywności jej pracy. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, kiedy potrzeba dostarczenia świeżego powietrza do domu jest większa niż zwykle, między innymi w momencie większego korzystania z kuchni, niż zwykle, po gorącej i długiej kąpieli w wannie albo przy okazji przebywania w domu znacznie większej niż zazwyczaj liczby osób.

Za co jeszcze należy cenić wentylację mechaniczną? Na pewno za możliwość kontrolowania nawiewu świeżego powietrza do mieszkania bez przymusu otwierania okien. Pozwala to na ograniczenie niechcianych dźwięków, wpadających do naszego domu, a ponadto zmniejsza ewentualną utratę ciepła, która jest nieunikniona na przykład podczas otwierania okna w zimie. Najwięcej dobrego od wentylacji mechanicznej uzyskujemy, kiedy jest ona połączona z rekuperacją, to jest przywracaniem ciepła które jest usuwane wraz z powietrzem. Odpowiedzialne jest za to urządzenie nazywane rekuperatorem.

Rekuperator działa poprzez zasysanie za pomocą czerpni chłodnego powietrza z zewnątrz, które następnie wtłaczane jest w wymiennik ciepła, tam ogrzewane, po czym przesyłane do wewnątrz pomieszczenia. W międzyczasie, ciepłe i wilgotne powietrze wydostające się z lokalu wędruje do wymiennika ciepła, gdzie oddaje swoje ciepło powietrzu wsysanemu z zewnątrz. Z pewnością pomaga to uczynić dom bardziej energooszczędnym, a przy tym zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.