Korzyści płynące ze standaryzacji procesu produkcji

Mówiąc ogólnie o standaryzacji, mamy do czynienia z wprowadzaniem szeregu procesów, które pozwolą na usprawnienie procesu pracy, celem skrócenia czasu poświęcanego na jego wykonanie, wyeliminowanie zbędnych kosztów oraz czynności.

Jeśli zaś skupiamy się dokładniej na standaryzacji procesu produkcji, konieczne jest omówienie konkretnych systemów osprzętu do maszyn, które wspomagają podniesienie poziomu efektywności procesu produkcji.

 

Plusy wprowadzenia w firmie standaryzacji

  • Korzyści ogólne, jakie płyną ze znormalizowania procesu produkcji, są całkiem duże ze względów finansowych i oczywiście czasowych. Zmniejszają się niepożądane zachowania wśród pracowników, których częstym powodem jest zwykła dezorientacja i brak ustalonych norm, będących dotychczas elementem spornym.
  • Dzięki zidentyfikowaniu i eliminacji czynności zbędnych, rośnie efektywność personelu, którą można łatwo zmierzyć i porównać. W przypadku wymiany pokoleniowej między pracownikami łatwiej jest wdrożyć nowe osoby, gdy te wiedzą, jakim standardom mają sprostać.
  • Przeprowadzenie kontroli wydajności również staje się łatwiejsze. Standaryzacja wprowadza ustalone punkty odniesienia, co znacznie usprawnia procesy sprawdzania jakości pracy personelu.
  • Jakość pracy wzrasta wraz z jej efektywnością. Dzięki ustalaniu priorytetów staje się w pełni jasne, jakie są cele nadrzędne firmy, które mogą w krótkim czasie stać się jej wizytówką a tym samym doprowadzić do podniesienia znaczenia na rynku.

Przykładowe systemy standaryzacyjne oprzyrządowania do maszyn

System MTS (Modular Tooling System)

 

Jest to bardzo wszechstronny system oprzyrządowania do maszyn, dzięki któremu wielkość obrabianego przedmiotu jest praktycznie nieograniczona. Ogromną zaletą systemu jest wysoce optymalny poziom zagospodarowania przestrzeni, dzięki czemu świetnie nadaje się do małych pomieszczeń.

Konstrukcja jest niska, zatem łatwa będzie obróbka obiektów o większych gabarytach. System MTS jest wysoce kompatybilny z innym sprzętem, jaki występuje już na hali produkcyjnej. Uchwyty do maszyn są ustawiane na palecie w sposób automatyczny, dzięki czemu nakład pracy zredukowany jest do minimum.

System ITS

 

Zastosowania osprzętowania do maszyn w systemie ITS są na tyle zróżnicowane, by przystosować je do różnorodnych wyzwań, stawianych przez współczesną mechanizację.

System ITS dobrze nadaje się do wykorzystywania również poza stołem maszynowym. Niezwykła precyzja w tworzeniu elementów zapewnia jakość na najwyższym poziomie, z dbałością o każdy detal.

Wykorzystanie oprzyrządowania do maszyn w systemie ITS zapewnia pełne bezpieczeństwo wytwarzanego uchwytu w zakresie przedostawania się do niego zanieczyszczeń lub niepożądanych cieczy. Konfiguracja z robotem EROWA gwarantuje optymalne wykorzystanie czasu pracy i skonfigurowanie oprzyrządowania do maszyn ITS w taki sposób, by pracowało również w godzinach nocnych.

System PM

 

Jest to system szybkiej wymiany detali dla pras proszkowych. Dzięki jego zastosowaniu czas przestoju w dalszej pracy ulega znacznemu skróceniu, i prowadzi do podniesienia poziomu wydajności.

Uchwyty do maszyn, mocowane na palecie w systemie PM, montowane są w sposób dokładny i w pełni precyzyjny, a szybka zmiana oprzyrządowania przyspiesza proces produkcji.

Główną zaletą systemu jest ekonomiczność, która umożliwia produkcje uchwytów do maszyn, będących w różnych rozmiarach na tej samej prasie. Kombinacje rozmiarów systemu są bardzo różnorodne i ulegają nieustannemu rozszerzeniu.

System Clever Clamp

 

System ten został stworzony do produkcji części w sposób pojedynczy oraz do małych serii. Prostota obsługi znacznie skraca czas pracy i podnosi wydajność produkcji. Kształt obrabianego przedmiotu jest w pełni dowolny, może być on również wykonywany i obrabiany w całkowicie dowolnie wybranej pozycji.

Możliwa jest zmiana ustawień w zakresie szybkości pracy maszyny oraz jej precyzji. Podnosi to poziom jej uniwersalności. Szyny znajdujące się w podstawie oprzyrządowania do maszyn Clever Clamp to baza systemu mocowania, której użyć można zarówno pionowo, jak i poziomo. Elementy odpowiadające za zatrzymywanie i mocowanie można ustawić niezwykle szybko.

Współczesne oprzyrządowania, wykorzystywane w produkcji uchwytów do maszyn muszą zmagać się z coraz wyżej podnoszoną poprzeczką. Stają się one coraz bardziej uniwersalne, lecz nadal muszą być jak najprostsze w obsłudze tak, aby nie być dodatkowym zakłóceniem w procesie usprawniania produkcji, lecz stać się pożądanym ułatwieniem. Największy wybór oprzyrządowania do maszyn oferuje firma EROWA.