Powietrze, którym oddychają Polacy, należy do jednego z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Smog tworzy się przede wszystkich z powodu ogrzewania domów paliwem stałym, jakim jest węgiel.
Wymiana tradycyjnych pieców na nowoczesne jest priorytetem w walce o czyste powietrza. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce znajduje się niemal 4 miliony domów ogrzewanych starymi „kopciuchami”, bez ocieplenia, których termomodernizacja może przynieść nie tylko oszczędność paliwa, ale również niską emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Użytkownicy tradycyjnych pieców mogą starać się o dofinansowanie na ich wymianę z programu „Czyste Powietrze”.
Dlaczego warto wymienić piece na nowe, niskoemisyjne?
Inwestycja w wymianę pieca na nowoczesny i ekologiczny, ocieplenie domu jest sposobem na zadbanie o stan powietrza, ale również własnej kieszeni, gdyż dzięki temu można obniżyć rachunki nawet o połowę. Zmiana źródła ogrzewania jest dobrym krokiem w kierunku ograniczenia wydatków, które mogą wynosić przy tradycyjnym źródle ogrzewania nawet do 800 złotych miesięcznie.
Poza tym wykorzystanie nowoczesnych pieców ekologicznych, w pełni zautomatyzowanych pozwala na bezobsługowe funkcjonowanie takiego źródła ogrzewania, który sam się rozpala i wygasza, a także przekazuje opał do komory spalania, bez ingerowania z zewnątrz. Kolejną zaletą posiadania ekologicznego i nowoczesnego pieca oznacza stały dopływ ciepła, gdyż można go zaprogramować w dowolny sposób.
Dostarcza on wtedy ciepło w sposób stały lub w wyznaczonych w programie godzinach. Kocioł na paliwo ekologiczne w radykalny sposób redukuje poziom emisji spalin. Nie bez znaczenia pozostaje także zapewnienie czystości w kotłowni, bez pyłu i sadzy, a także brudu.
Inwestycja w nowoczesne źródło ogrzewania jest inwestycją we własne zdrowie. Właściciel nieruchomości nie musi wdychać szkodliwych dla organizmu pyłów. Wystarczy wsypać paliwo do zbiornika, a piec wszystkie czynności wykona sam.
Jaki wpływ ma paliwo na jakość powietrza?
Okazuje się, że największym źródłem emisji zanieczyszczeń do atmosfery nie są zakłady przemysłowe, samochody, ale prywatni użytkownicy nieruchomości. Jeden kilogram spalonego w piecu węgla jest równoznaczny z emisją nawet około 300 gramów dwutlenku węgla. Jest to związane nie tylko ze stosowaniem przestarzałych systemów grzewczych, ale również ze spalaniem paliwa najniższej jakości.
Jak pozyskać środki na wymianę pieca?
Właściciele nieruchomości, decydujący się na wymianę pieca, mogą liczyć na dofinansowanie takiej inwestycji, co pozwala obniżyć jej koszt, a także skrócić czas zwrotu poniesionych wydatków na pozyskanie nowoczesnego i ekologicznego źródła ogrzewania. Jednym ze źródeł są nie tylko programy rządowe, ale również gminne.
Program „Czyste Powietrze” będzie funkcjonował do 2029 roku, natomiast lokalne programy z reguły określają czas wymiany pieca na 2 lata. W ramach rządowego programu mają być uruchomione 103 miliardy złotych na wymianę nieefektywnych kotłów, wymianę stolarki, termomodernizację budynków oraz montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.
Jeśli właściciele nieruchomości nie wymienią ich w przewidzianym w programach czasie, będą musieli liczyć się z mandatami za zanieczyszczanie środowiska. Karą za korzystanie z przestarzałego pieca jest grzywna w wysokości od 20 do 5 000 zł. Natomiast utrudnianie kontroli jest zagrożone karą aresztu, dlatego warto jak najszybciej zapoznać się z różnymi formami dofinansowania wymiany pieca.
Kto zajmuje się wymianą pieców?
Projekty unijne i lokalne skłaniają właścicieli nieruchomości do termomodernizacji domów. Instalacja nowego kotła wiążę się z wyborem odpowiedniego wykonawcy przedsięwzięcia. Aby wymiana pieców w gminie Zielonki przebiegło sprawnie, warto wybrać odpowiedniego wykonawcę.