Zalety automatyzacji przemysłu

Automatyzacja branży przemysłowej – dla wielu brzmi jak niepowtarzalna szansa, a dla niektórych jak poważne zagrożenie. Zastosowanie automatyki jest dziś możliwe w wielu branżach, jak choćby w księgowości, produkcji, budownictwie i wielu innych branżach. Jakie są zalety wdrożenia automatyki przemysłowej? Czy stanowi ona zagrożenie dla stanowisk pracy?

Korzyści płynące z wdrożenia automatyki przemysłowej

Mniejsze koszty pracy

Zastosowanie maszyn pomaga zmniejszeniu kosztów poprzez zredukowanie liczby personelu. Jak wiadomo, maszyny nie wezmą płatnego urlopu, nie będą miały gorszego dnia w pracy, co przełożyłoby się na spadek wydajności, a znacznie szybsze wykonywanie tej samej pracy pozwala obniżyć koszty wyrobu uzyskiwanego na końcu.

Większa wydajność

Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu i wytrzymałym na eksploatację komponentom, zastosowanie automatyki w firmie może pomóc w znacznym przyspieszeniu procesów produkcyjnych. Zastąpienie mozolnych, trudnych do wykonania prac ręcznych poprzez czynności wykonywane przez boty pomoże podnieść zyski firmy, doprowadzając do szybkiego zwrotu inwestycji w automatyzację przedsiębiorstwa. 

Mniejsza odczuwalność niedoboru siły roboczej

W krajach wysokorozwiniętych sukcesywnie spada liczba urodzeń, a to z kolei przekłada się na starzenie się społeczeństwa i brak rąk do pracy. Dlatego też z pomocą przychodzi automatyzacja procesów, dzięki której niedobory personalne będą odczuwane w znacznie mniej bolesny sposób.

Eliminacja monotonnych, powtarzalnych czynności manualnych

Podczas procesu produkcji lub wykonywania innych obowiązków, często cały proces opiera się na wykonywaniu dziesiątek powtarzających się czynności. Wykonywanie ich ręcznie jest czynnością żmudną, długotrwałą i potrafi przynieść zupełnie odmienne efekty na skutek pomyłki. 

Tymczasem odpowiednio zaprogramowane maszyny są w stanie nie tylko wykonać tę samą operację w pełni bezbłędnie, lecz też gwarantuje jej wykonywanie dziesiątki, a nawet tysiące razy, z dodatkową możliwością obrabiania w tym samym czasie nie jednego, a nawet setek tych samych elementów. 

Większe bezpieczeństwo pracowników

Ograniczenie roli personelu do kontrolowania czynności wykonywanych przez maszynę pozwala na znaczne podniesienie ich poziomu bezpieczeństwa, przekładając się tym samym na poprawę samopoczucia, jakie ma w obecnych czasach coraz większe znaczenie dla przełożonych. 

Lepsza jakość produktu

W przypadku ręcznego wykonywania poszczególnych czynności w procesie produkcyjnym lub obliczeniowym rodzi z czasem coraz większe ryzyko popełnienia błędu. Wynika to choćby z coraz mniejszego przykładania wagi do wykonywanych obowiązków, przeprowadzanie ich w sposób machinalny, praktycznie bez zastanowienia. Z kolei w przypadku maszyn jest to ogromnym atutem. 

Dostępna obecnie technologia pozwoli na wyprodukowanie dziesiątek, a nawet tysięcy dokładnie takich samych elementów, bez najmniejszej różnicy pomiędzy nimi. Sęk może tutaj tkwić jednak w tym, że błąd w pojedynczej sztuce w przypadku automatyzacji równa się wystąpieniem wady w całej serii.

Krótszy czas realizacji zleceń

Każdy przedsiębiorca wie, że obecnie każde zlecenie jest na wagę złota. Dzięki zastosowaniu automatyki przemysłowej we Wrocławiu, miasto to stało się wyjątkowo atrakcyjnym miejscem, jeśli chodzi o rozwój potencjału automatyzacji procesów produkcyjnych. Maszyny wykonują te same obowiązki znacznie szybciej i dokładniej niż ludzie, a to przekłada się na krótszy czas realizacji zlecenia, przy zachowaniu tej samej, a może nawet lepszej jakości. Szybsze zakończenie projektu pozwala na podjęcie kolejnych, zwiększając tym samym zyski płynące do firmy.

Czy automatyzacja spowoduje zmniejszenie ilości stanowisk pracy?

Można natknąć się na szacunki, według których na skutek postępu technologicznego, łączna liczba miejsc pracy na świecie może zmniejszyć się aż o 10 do nawet 800 mln miejsc. Oznacza to, że miliony ludzi na całym świecie staną przed koniecznością zmiany branży, co nie w każdym przypadku będzie jednakowo możliwe. 

robot

Obok zagrożeń, pojawiają się jednak również nowe możliwości. Automatyzacji poddawane są najczęściej zadania żmudne, monotonne, powtarzające się, nadal jednak automatyka przemysłowa we Wrocławiu potrzebuje osób odpowiadających za kontrolowanie jakości pracy zastosowanych urządzeń. Najbardziej pożądane kompetencje na rynku pracy związane są właśnie z multitaskingiem, analitycznym i twórczym myśleniem, a także z szybką adaptacją do nowego środowiska. Są to najważniejsze cechy, jakie pomagają odnaleźć się w firmie o wysokim poziomie automatyzacji.

Leave a Reply