Na czym polegają usługi tokarskie?

Czasy masowej produkcji i zapotrzebowania na precyzyjnie wykonane elementy metalowe wciąż trwają. Z nieustannie zwiększającym się popytem na usługi tokarskie nie dziwi, że na rynku powstaje dziś coraz więcej firm oferujących usługi tokarskie oraz maszyn zdolnych wykonywać pracę tokarzy z jeszcze większą dokładnością. W ogólnym rozumieniu pojęcia tokarstwo to obróbka metalu oraz innych twardych tworzyw za pomocą skrawania i z wykorzystaniem przeznaczonych do tego maszyn i narzędzi. Specjaliści oferujący usługi tokarskie mają dziś dostęp do technologii, która pozwala im na szybką i efektywną pracę na ogromną skalę. Na czym jednak polegają usługi tokarskie i co takiego można zlecić tokarzowi?

Na czym polegają usługi tokarskie?

Pierwszą i najbardziej oczywistą funkcją usług tokarskich jest obróbka twardych tworzyw (takich jak metale nieżelazne, wszystkie rodzaje stali, żeliwo, mosiądz, brąz czy tworzywa sztuczne) z zastosowaniem metody skrawania. Specjaliści doświadczeni w pracy z tokarkami są dziś w stanie nadać obrabianym przedmiotom odpowiedni, zamówiony  przez klienta kształt oraz wymiary, stawiając przy tym na jak najmniejsze straty materiału. Większość firm oferujących dziś profesjonalne usługi tokarskie posiada również wszelkiego rodzaju maszyny szlifierskie, które pozwalają na optymalne wykończenie powierzchni obrabianych przedmiotów.

Pierwszym elementem w procesie obróbki przedmiotów metalowych jest nadawanie im kształtu. Każdy z elementów poddawanych obróbce musi wpierw zostać doprowadzony do kształtu i rozmiaru zamówionego przez klienta. Nie jest to jednak zadanie proste – wycinanie elementów stalowych czy wykonanych z tworzyw sztucznych wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale i przede wszystkim ogromnego doświadczenia i właściwych umiejętności. Urządzenia tokarskie, a więc przede wszystkim tokarki i frezarki, pozwalają tak obrobić dany materiał, by nadać mu pożądany rozmiar i kształt oraz przygotować przedmiot do końcowej obróbki – szlifowania. Wykańczanie przy pomocy szlifierki pozwala na uzyskanie gładkich krawędzi oraz powierzchni wykonanych przedmiotów, co jest oczywiście elementem jak najbardziej pożądanym przez korzystających z usług tokarskich klientów.

usługi tokarskie świdnica

Maszyny wykorzystywane podczas toczenia

Tokarka to urządzenie występujące dziś na rynku w wielu wariantach, których specyficzna budowa pozwala na obróbkę właściwie każdego przedmiotu wykonanego z twardych metali i tworzyw sztucznych. Toczenie jest obecnie najpopularniejszą odmianą obróbki wiórowej, pozwalające na wykańczanie przede wszystkim brył obrotowych, a więc elementów powszechnie stosowanych w przemyśle. Jako że rozmiary toczonych elementów mogą być dowolne, konieczność stworzenia tokarek zdolnych wykonać obróbkę nawet bardzo ciężkich elementów była naturalną koleją rzeczy. Dziś na rynku tokarskim wyróżnia się między innymi tokarki uchwytowe, tarczowe i karuzelowe. Te ostatnie charakteryzują się przede wszystkim wrzecionem w pionowej osi obrotu i służą głównie do kształtowania wielkogabarytowych elementów dla przemysłu ciężkiego.

Wiele tokarek to dziś maszyny obsługiwane numerycznie, a więc maszyny CNC. Zastosowanie takich systemów w przemyśle tokarskim pozwala dziś na jeszcze większą precyzję wykonania i osiąganie efektów, które w pracy wykonywanej wyłącznie przez człowieka mogłyby być nieosiągalne.

Kto korzysta z usług tokarskich

Zapotrzebowanie na profesjonalne i specjalistyczne usługi tokarskie nie maleje – to właśnie tam powstaje wiele elementów wykorzystywanych na późniejszych etapach produkcji różnego rodzaju maszyn i przedmiotów codziennego użytku. Wiele zakładów posiada dziś własne hale warsztatowe, na których dokonywana jest obróbka metali i stali, jednak nie jest to konieczne – na rynku istnieje dziś wiele firm gwarantujących obsługę dużych zakładów przemysłowych w sposób szybki i ekonomiczny, a przy tym oferując wysoką jakość wykonania.

Z usług tokarskich korzystają dziś przede wszystkim zakłady w przemyśle maszynowym, elektronicznym i motoryzacyjnym. Rosnące zainteresowanie usługami tokarskimi pojawia się też coraz częściej ze strony rynku RTV i AGD, na którym elementy elektroniczne i elektryczne wyposażone w twarde stalowe lub żeliwne elementy muszą być odpowiednio przygotowane. Przeciętny klient prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tego jak wiele pracy należy włożyć w stworzenie jednego małego AGD domowego. Pośrednio jednak na usługach tokarskich korzysta dziś każdy.