Dźwig jest niezbędny do wykonania niektórych prac na budowie, dlatego jeżeli go nie posiadamy, powinniśmy pomyśleć o wynajęciu go na potrzeby naszej pracy. Osobom prywatnym opłaca się wynajem podstawowego wyposażenia, na przykład rusztowania lub betoniarki, jednak większy i droższy sprzęt, jakim jest dźwig, jest propozycją skierowaną głównie do właścicieli firm. Mimo wszystko należy jednak pamiętać, że korzystanie z cudzej własności na mocy umowy wynajmu, zobowiązuje nas do zachowania dużej ostrożności, aby nie doszło do żadnych uszkodzeń.
Wady i zalety wynajmu dźwigu i podnośnika koszowego
Podobnie jak w każdej innej dziedzinie opcja wynajmu ma swoich zwolenników i przeciwników, dlatego powinno się wszystkie opinie przyjąć ze spokojem i samemu wyciągnąć wnioski. Wynajem dźwigu oznacza między innymi niski koszt nabycia urządzenia na określony czas. Firma wynajmująca oferuje zazwyczaj natychmiastową dostępność, dobrą jakość sprzętu oraz pewność, że wszystko działa i nic nie jest popsute. Taka opcja jest idealna dla osób, które zajmują się budowlanką w różnych rejonach Polski i nie chcą wydawać dodatkowo pieniędzy na transport, skoro bardziej może im się opłacać wynajem w okolicy budowy.
Wadą takiego rozwiązania jest wnoszenie opłat za wynajem, co ewidentnie nie opłaca się przedsiębiorcom, którzy przy każdej budowie potrzebują takiego sprzętu. I rzeczywiście, niewielki odsetek firm wynajmuje tak drogi sprzęt przez długi okres czasu, liczący nawet kilka lat – w takiej sytuacji warto rozważyć kupno, choć fakt faktem, leasing lub atrakcyjna umowa najmu mogą okazać się i tak tańsze niż zakup takich maszyn. Jeśli natomiast chodzi o krótkotrwały użytek, czyli okres kilkunastu miesięcy, to taka opcja jest zdecydowanie bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie musimy inwestować w zakup dźwigu lub typowego podnośnika koszowego.
Na co zwrócić uwagę wynajmując podnośnik koszowy ?
Wiele osób nie wie jak wygląda wynajmowanie maszyn tej klasy, dlatego warto poruszyć ten temat, żeby pozbyć się wszystkich niedomówień. Zacznijmy więc od początku. Osoby znające się na dźwigach i ich możliwościach powinny wiedzieć czego dokładniej potrzebują, jednak może się zdarzyć, że jednak nie posiadamy takiej wiedzy. Nie musimy się wtedy martwić, ponieważ możemy zwrócić się po pomoc do firmy wynajmującej podnośniki. Osoba przeznaczona do rozwikłania tego problemu – najczęściej jest to technolog – powinna określić jakiego podnośnika potrzebujemy, jej opinia będzie wydana na podstawie oceny wielkości placu budowy, warunków terenowych oraz przewidzianego przez nas przeznaczenia maszyny. Bez wątpienia poczujemy się pewniej po radzie specjalisty i nie będziemy musieli się obawiać, że wypożyczyliśmy zły sprzęt.
- Znana marka – przygotowując się na taki wydatek nie możemy jednak polegać na niesprawdzonej firmie, warto zaufać renomie i doświadczeniu. Ta zasada nie zawsze się sprawdza, jednak w większości przypadków znane firmy są znacznie pewniejsze.
- Umowa – podczas podpisywania umowy o wynajem powinniśmy uważnie wszystko przeczytać. Umowa, regulamin oraz wszystkie inne dokumenty są niezwykle ważne i trzeba się z nimi zapoznać chociażby ze względu na warunki wynajmu i odpowiedzialność jaka na nas spoczywa.
- Koszty – wiadomo, że każdy z nas chce wydać jak najmniej pieniędzy, jednak nie zawsze jest to możliwe. W przypadku wynajmu dźwigów, ich cena zależy od ich typów, udźwigów, wysięgu, konieczności użycia podnośnika koszowego, a także innych dodatków, które mogą nam być niezbędne do pracy na budowie.
- Czas – ma duże znaczenie, nie jest to jednak najważniejszy aspekt, ponieważ trudno przewidzieć rzeczywisty termin zakończenia budowy. Zawsze możemy mieć opóźnienie i wszystko ulegnie zmianie. Warto jednak zawczasu popytać się na jaki czas można wynająć dźwig, czy można bez problemów ten czas przedłużyć i ile to wszystko będzie kosztowało.