Wybór odpowiedniego radiotelefonu i anteny, służącej do odbierania fal radiowych w aucie z pewnością nie jest rzeczą łatwą. CB radio musi być przede wszystkim proste w obsłudze i nie powinno zbytnio rozpraszać kierowcy w trakcie prowadzenia pojazdu przez potrzebę jego ciągłej regulacji.
Zasięg i nadawanie jest zasługą anteny i mikrofonu. Z pewnością warto zainwestować w zestaw CB większą ilość pieniędzy, ponieważ dobrej jakości urządzenia tego typu gwarantują nie tylko doskonały odbiór i nadawanie, ale też zwiększają komfort jazdy.
Za jakość i skuteczność odsłuchu odpowiedzialny jest odbiornik radiotelefoniczny. Zasięg typowego zestawu CB wynosi zwykle od kilku kilometrów w mieście do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kilometrów na otwartej przestrzeni. Dobre radio CB poza podstawowymi funkcjami takimi jak modulacja AM, przełącznik kanału oraz regulacja blokady szumu, powinno posiadać dobrej jakości filtr przeciwzakłóceniowy ANL, a także płynną regulację czułości odbiornika RF-gain.
Bardzo modnym rozwiązaniem stosowanym w radiotelefonach samochodowych jest również funkcja ASC, która automatycznie ustawia poziom blokady szumu. Niezależnie od pojawiających się trzasków i zakłóceń, w głośniku nie są one słyszalne, a to zdecydowanie wpływa komfortową jazdę. Funkcja skanowania natomiast przesłuchuje poszczególne kanały z szybkością od kilku do kilkunastu kanałów na sekundę. Skaner zostaje zatrzymany w momencie, kiedy natrafi na prowadzona rozmowę. Do tego wszystkiego warto również zaopatrzyć się w długą antenę (im dłuższa, tym lepsza). Dla samochodów osobowych najbardziej odpowiednie są długości od 1,4 do 2 metrów, a dostawczych od 1,2 do 1,6 metra.
Radio CB formą antyradaru
Jak się wielokrotnie okazało, CB radio jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią płacić mandatów, czyli dla wszystkich kierowców. Mając takie urządzenie można zapytać innych uczestników ruchu drogowego nie tylko o drogę, ale również uzyskać od nich cenne informacje na temat patroli policyjnych i fotoradarów umieszczonych na danym odcinku trasy.
Samochodowe radio obywatelskie spełnia wiele bardzo praktycznych dla kierowców funkcji. Może być bowiem nawigacją i antyradarem w jednym. 19 kanał jest miejscem wymiany najcenniejszych informacji na temat sytuacji drogowej w danym regionie. Bardzo popularne w świecie kierowców hasło „miśki z suszarką” w drogowym slangu oznacza patrol policji z urządzeniem do pomiaru prędkości, stojący w wyznaczonym miejscu.
Homologacja CB radia nie jest wymagana w naszym kraju, dlatego też każdy kierowca może zaopatrzyć się w tego typu sprzęt, co z pewnością przyniesie mu sporo korzyści w przyszłości. Na rynku w ostatnim czasie co prawda pojawiły się specjalistyczne urządzenia zwane antyradarami, jednak nie zdają one egzaminu wobec coraz lepiej wyposażonych patroli policji drogowej i służ kontrolujących prędkość na drodze. Ponadto takie organy w wielu krajach dysponują już specjalnymi wykrywaczami antyradarów. Ten fakt dobitnie świadczy o tym, iż w ostatnim czasie takie próby oszukania radarów na drogach stały się kompletnie bezużyteczne.
CB radio w każdym samochodzie poruszającym się po drodze jest całkowicie legalnym urządzeniem ( o ile jego parametry są zgodne z prawem), podczas gdy kierowca posiadający w swoim aucie nielegalny antyradar może mieć spore problemy z puntu widzenia prawa. Kary w takich przypadkach bywają bardzo dotkliwe. W niektórych krajach nie kończy się jedynie na grzywnie i konfiskacie takiego urządzenia. Używanie antyradaru wyłapane podczas kontroli drogowej może zakończyć się nawet kara pozbawienia wolności.