Uliczne oświetlenie LED, czyli same zalety

Oświetlenie uliczne LED zaczyna spełniać nie tylko rolę użytkową, ale również estetyczną. Projektanci lamp starają się coraz bardziej zadziwiać swoimi projektami i tworzyć designerskie źródła światła. W przestrzeniach publicznych zaczynają pojawiać się technologia LED, która jest o wiele bardziej efektywna i pozwala na oświetlenie dużych powierzchni mniejszym nakładem energii. W ten sposób przyczyniamy się w dużym stopniu do ochrony środowiska i magazynujemy energię, która może być użyta w innych celach. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej to właśnie technologia LED ma wypierać tradycyjne żarówki dzięki przewadze zarówno w kwestiach bezpieczeństwa jak i energooszczędności.

Wygląd ma znaczenie

Minęły czasy, kiedy oświetlenie pełniło jedynie funkcje użytkowe. Obecnie stawiane są o wiele większe oczekiwania, które skupiają się wyglądzie lamp ulicznych. Dążymy do upiększania przestrzeni publicznych – wszyscy pragniemy żyć w czystych oraz estetycznych przestrzeniach, dlatego skupiamy się również na szczegółach. Oświetlenie uliczne tworzy atmosferę panującą w danym miejscu, w związku z czym może się od siebie znacznie różnić.

oswietlenie_led_3

W parkach spotkamy niskie lampy uliczne LED, przeważnie rozświetlające równomiernie otoczenie, natomiast na autostradach montowane są wysokie latarnie, których głównym celem jest oświetlenie drogi oraz, w mniejszym stopniu, pobocza. Jedną z polskich firm, która zajmuje się produkcją nowoczesnego oświetlenia ulicznego, jest Luxon LED. Na stronie firmy: Luxon.pl znajdziemy ciekawe projekty lamp ulicznych wraz z opisem ich specyfikacji. Luxon jest pierwszym producentem opraw ulicznych LED w Polsce, więc warto przejrzeć ich produkty.

Dlaczego LED?

Przestrzeń publiczna musi być dokładnie oświetlona, ponieważ w warunkach nocnych niezbędna jest dobra widoczność, która wpływa na nasze poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Zarówno kierowcy jak i piesi potrzebują dobrych źródeł światła, dzięki którym dobrze doświetlone będą drogi, parki oraz chodniki. Badania potwierdzają, że żywotność diod LED wynosi nawet do 100000 godzin, czyli jest to czas o wiele dłuższy w porównaniu ze standardowymi lampami i żarówkami.

Lampy uliczne LED  odciążają nasz portfel oraz wpierają środowisko.

Co również wyróżnia technologię LED na tle innych rozwiązań? Z pewnością są to niskie koszta eksploatacji – w przypadku oświetlenia ulicznego mam do czynienia z ogromnymi obszarami, które musimy oświetlić. Przy tak dużej skali koszty eksploatacyjne pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ dzięki diodom LED możemy zaoszczędzić ogromne kwoty pieniędzy, a dodatkowo ograniczyć również zużycie energii.  W dzisiejszych czasach Unia Europejska narzuca na kraje członkowskie wiele ograniczeń związanych z gałęzią energetyczną, dlatego też warto być świadomym w zakresie działania diod LED. Lampy uliczne LED  odciążają nasz portfel oraz wpierają środowisko. Wiele cywilizowanych krajów, takich jak np. Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy czy Francja całkowicie odeszły od stosowania standardowych źródeł światła, więc i my powinniśmy pójść ich tropem.