Prace wykonywane w pomieszczeniach czystych

Jedną z nowoczesnych technologii wykorzystywanych w przemyśle są tak zwane pomieszczenia czyste. Kiedy się z nich korzysta i na czym polega ich funkcjonalność?

Innowacyjne technologie znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i sprawiają, że proces obróbki lub produkcji rozmaitych artykułów jest o wiele bardziej precyzyjny i dopracowany, a standardy dotyczące odpowiednich warunków wykonywania prac zarówno w kwestii higieny, jak i bezpieczeństwa, utrzymane są na znacznie wyższym poziomie. Sprawia to, że osoby wykonujące każdego dnia swoje obowiązki w tego typu firmach są mniej narażone na ryzyko urazów i uszczerbków na zdrowiu, a wykonywane procesu charakteryzują się znacznie wyższą jakością, dzięki czemu produkty otrzymywane finalnie są naprawdę porządne.

Czym są pomieszczenia czyste?

Pomieszczenia czyste, czyli inaczej cleanrooms, wykorzystywane są w wielu różnych dziedzinach i charakteryzują się bardzo wysokim poziomem sterylności. Zachowanie jej jest bardzo istotne ze względu na przeprowadzane procesy, które mogłyby zostać zakłócone przez czynniki zewnętrzne i rozmaite zanieczyszczenia. Dlatego właśnie pomieszczenia czyste są tak skonstruowane, że są od nich praktycznie całkowicie odizolowane. Ich rozmiary mogą być bardzo różne.

Cleanrooms wcale nie muszą być wielkości jednego pokoju, często osiągają znacznie większe wymiary. Mogą obejmować całą halę produkcyjną lub nawet ogromną część całej fabryki, w której wykonywane są specjalistyczne prace laboratoryjne lub inne czynności wymagające odpowiednio sterylnych warunków. Całość musi być zaprojektowana w taki sposób, aby we wnętrzu pomieszczenia czystego nie były generowane dodatkowe zanieczyszczenia, które miałyby negatywny wpływ na całą konstrukcję konkretnego pokoju i uniemożliwiałyby zapewnienie sterylnych warunków na danym etapie produkcji.

pomieszczenia czyste

Do pomieszczeń czystych powietrze tłoczone jest za pomocą specjalnych filtrów, które oczyszczają je ze wszelkich substancji, które mogłyby uniemożliwiać wykonanie niektórych reakcji chemicznych lub wpłynąć na wysoki standard przeprowadzanych procesów. Powietrze wewnątrz takiego pomieszczenia jest również stale poddawane filtracji z wykorzystaniem profesjonalnych filtrów HEPA. Aby dostać się lub wyjść z takiego pomieszczenia, pracownicy muszą przejść przez specjalną śluzę powietrzną, która izoluje dodatkowo cleanrooms od reszty fabryki lub innego budynku.

Ponadto każdy, kto ma pracować w takim miejscu, musi być ubrany w odpowiednią odzież ochronną, która wpływa na poziom sterylności w pomieszczeniu czystym. Niezbędne są specjalne kombinezony, rękawiczki, maski ochronne oraz specjalne obuwie, które nie przyczynia się do większego powstawania kurzu ani innych zanieczyszczeń. 

Cleanrooms – zastosowanie w przemyśle

Cleanrooms to pokoje, które obecnie są bardzo często wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Mogą mieć różny poziom sterylności, który powinien być dopasowany do konkretnego rodzaju wykonywanych w ich wnętrzu działań. Takie miejsca są niezwykle przydatne w profesjonalnych laboratoriach oraz centrach badawczych i naukowych. Sprawdzają się podczas wykonywania eksperymentów oraz badania znalezisk lub odkrywania nowych technologii, a także w trakcie przeprowadzania rozmaitych procesów chemicznych, które nie mogą być zakłócane przez zanieczyszczenia zewnętrzne, takie jak kurz, bakterie, pyły czy opary chemiczne.

cleanrooms

Jak podają specjaliści z firmy Longar, Cleanrooms znajdują swoje zastosowanie podczas produkcji leków, które muszą być idealnie czyste i wolne od niechcianych związków chemicznych, aby móc poprawnie działać i nie generować dodatkowych skutków ubocznych. Pomieszczenia czyste są przydatne także w przemyśle elektronicznym, w którym niezwykle istotną rolę odgrywa precyzja oraz idealne dopasowanie. Nie ma tam miejsca na drobinki kurzu czy inne zanieczyszczenia. Ponadto tego typu miejsca stosowane są w laboratoriach chemicznych i biochemicznych, a także w niektórych częściach fabryk żywności modyfikowanej, przygotowanej z myślą o osobach z różnymi problemami zdrowotnymi.