Ramki podłogowe w halach i fabrykach

Zakłady pracy, hale magazynowe, produkcja oraz podobne miejsca pracy, powinny być zaopatrzone w odpowiednie oznakowanie. Służy to przede wszystkim bezpieczeństwu. Każdy pracownik powinien mieć świadomość, w jakich miejscach należy zachować szczególną ostrożność. Stanowiska pracy w wymienionych miejscach muszą posiadać oznakowania przede wszystkim podłogowe.

Do stworzenia takich ramek, stosuje się najczęściej żółte kolory taśm lub żółto czarne, w ukośne linie. Zapewnia to widoczność z daleka. Ramka taka jest charakterystyczna dzięki kolorom, dlatego zagrożenie dzięki niej jest znikome.
Podstawowe zalety i cechy, jakie wyróżniają stosowanie ramek podłogowych, to:

  • Odpowiedni sposób na oznakowanie ciągów komunikacyjnych, zarówno dla maszyn, jak i dla pieszo poruszających się pracowników,
  • Oznaczenie danej strefy i wydzielenie miejsca np. na pracę wózka widłowego lub innych maszyn,
  • Oznakowanie zapewnia bezpieczeństwo pracy,
  • Taśmy i ramki muszą być widoczne – w tym celu, najczęściej stosuje się żywe kolory, które zostaną zauważone,
  • Oznakowanie podłogowe niektórych miejsc i obszarów musi być charakterystyczne –np. w przypadku pomieszczeń, gdzie przechowywane są trujące substancje. Dodatkowo, specjalną taśmę stosuje się przy elementach, takich jak skrzynki rozdzielcze.

Ramki podłogowe pozwalają nam odpowiednio oznaczyć miejsce, gdzie rozładuje się towar. Dodatkowo, taśma zapewnia wydzielenie obszaru, w którym umieszczane są stelaże i półki. Znajdujące się na nich różnorodne towary, często mają wielkie wymiary, lub są po prostu ciężkie. Dzięki oznakowaniu, każdy pracownik magazynu zwróci większą uwagę na zachowanie bezpieczeństwa w takim miejscu.
Miejsca parkingowe dla wózków widłowych oraz innych maszyn czy samochodów dostawczych, również są oznaczane specjalnymi ramkami.

W magazynach i zakładach produkcyjnych, szczególnie ważne jest oznaczanie stanowisk. Ciężkie maszyny, trujące surowce lub ostrze narzędzia, to tylko niektóre przedmioty, jakie mogą znaleźć się w wymienionych miejscach. Oznakowanie podłóg ramkami zapewnia zachowanie większej ostrożności.

Jak odpowiednio oznaczyć stanowisko pracy?

Najbardziej znanym sposobem oznakowania stanowiska pracy na podłodze, jest zastosowanie taśmy. Na podłodze, oprócz ramek, widnieje wiele naklejek BHP, znaków zakazu i nakazu. Obecnie, naklejki i taśmy są dostępne w wielu różnych kolorach i rozmiarach. Ramki podłogowe i naklejki, to podstawowe znaki informujące i ochronne w fabrykach, magazynach i halach produkcyjnych. Trzeba również dodać, że taśmy są dość odporne na ścieranie, wilgoć oraz wszelkie inne czynniki. Dzięki temu, ramka podłogowa będzie służyć nam przez wiele miesięcy.

Ramki podłogowe TLI
Dziś możemy także wyposażyć nasz magazyn i zakład w specjalne naklejki fluorescencyjne. Świecące w ciemności oznakowania, będą szczególnie pomocne w nagłym przypadku. Jakikolwiek wypadek przy pracy, zwarcia, ewakuacja zakładu oraz inne zdarzenia, pozwolą pracownikom bezpiecznie i szybko dotrzeć do wyjścia, dzięki świecącym oznakowaniom na podłodze.

Oznaczanie stanowiska pracy, jest obecnie jedną z podstawowych czynności, która spełnia zasady BHP. W miejscach takich, stosuje się nieco odmienne oznakowania dla poszczególnych stanowisk. Np., ochrona skrzynki rozdzielczej będzie oznaczona inaczej niż miejsce, w którym należy rozładować dostawę. Tak samo, hala ze stelażami może być oznaczona taśmą jednokolorową. Wyżej wspomniane taśmy i naklejki fluorescencyjne, są umieszczane w widocznych i strategicznych miejscach. Są to ściany, podłogi oraz schody ewakuacyjne.

Zabezpieczenie podłóg na wielkim obszarze tyczy się więc nie tylko wyznaczaniu ciągów komunikacyjnych. Oznaczenie stanowiska pracy specjalną taśmą, zwiększa świadomość niebezpieczeństwa i zachowania większej uwagi i ostrożności.