Piec na pellet z podajnikiem czy bez – które rozwiązanie będzie korzystniejsze?

Instalacja grzewcza to z pewnością jeden z ważniejszych elementów każdego budynku. To właśnie dzięki niej możliwe jest utrzymanie komfortowej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, a także ogrzanie wody użytkowej do wymaganej temperatury.

Obecnie na rynku dostępna jest spora ilość różnych rozwiązań grzewczych, co sprawia, że z pewnością każdy może znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb i wymagań. Aktualnie dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju piece na pellet, które w bardziej zaawansowanych wersjach mogą być wyposażone również w specjalny podajnik. Pellet to paliwo stałe, które występuje w postaci granulatu pozyskiwanego z odpadów drewnianych i produktów ubocznych rolnictwa. Jest to więc bardzo wydajne i jednocześnie ekologiczne paliwo, które sprawdza się znakomicie jako opał. Decydując się na tego typu system ogrzewania, warto wiedzieć, czym dokładnie jest piec na pellet, jak działa tego typu urządzenie grzewcze, czym różnią się piece na pellet z podajnikiem i bez podajnika oraz jaki piec na pellet warto wybrać?

Czym jest piec na pellet?

Kocioł na pellet nazywany często także piecem pelletowym to urządzenie grzewcze, które w wyniku procesu spalania paliwa stałego, jakim jest pellet, wytwarza ciepło, niezbędne do ogrzania wnętrza budynku czy też wody użytkowej. Największą różnicą między piecem na pellet a tradycyjnym piecem służącym do spalania np. węgla, jest to, że w tego typu urządzeniu grzewczym paliwo spala się na specjalnym palniku w niedużej ilości. Dzięki temu zużycie opału jest niewielkie, a jednocześnie ogrzewanie jest bardzo efektywne. Palnik ten wyposażony jest dodatkowo w specjalną grzałkę, która odpowiada za rozpalenie pelletu, przez co nie trzeba robić tego ręcznie. Piece na pellet są obecnie bardzo dobrym wyborem szczególnie dla osób ceniących sobie wygodę użytkowania i niskie koszty zakupu oraz eksploatacji, w porównaniu do innych droższych rozwiązań. Tego typu urządzenia grzewcze są obecnie w dużej części zautomatyzowane, co było możliwe do osiągnięcia dzięki wyposażeniu ich w specjalne podajniki paliwa. 

Jak działa piec na pellet z podajnikiem i bez podajnika?

Piece na pellet występują obecnie w sprzedaży zarówno w podstawowych wersjach, które nie posiadają specjalnego podajnika paliwa, jak i w bardziej zaawansowanych wersjach, które już taki podajnik mają. Różnica w cenie między tymi wersjami może być dość znacząca, ponieważ podajnik paliwa działa w sposób automatyczny, co wymaga wyposażenia pieca w dodatkowe elementy. Są to m.in. wentylatory oraz specjalny sterownik, który kontroluje pracę pieca i umożliwia ustawienie optymalnej temperatury we wnętrzu.

Piece na pellet bez podajnika wymagają od użytkownika większego zaangażowania, ponieważ musi on ręcznie dokładać pellet, jeśli jest to konieczne do podtrzymania ognia i tym samym utrzymania komfortowej temperatury we wnętrzu. Piece na pellet z podajnikiem, są znacznie łatwiejsze w użytkowaniu i nie wymagają tak częstego ingerowania w ich pracę, jak ma to miejsce w przypadku modeli bez podajnika. Użytkownik musi w tym przypadku jedynie uzupełnić raz na jakiś czas zasobnik paliwa, z którego to podajnik automatycznie pobiera opał i transportuje do komory spalania. Dzięki temu piec działa praktycznie automatycznie, co wpływa korzystnie również na jego wydajność i sprawność działania. 

Jaki rodzaj pieca warto wybrać?

Decydując się na zakup pieca na pellet, do wyboru mamy modele z podajnikiem lub bez. Jeśli budżet, jakim dysponujemy, pozwala nam na zakup pieca na pellet z podajnikiem, to nie warto się zastanawiać, ponieważ jest to najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu unikniemy konieczności ręcznego dokładania opału do komory spalania, co wpływa pozytywnie również na wydajność i sprawność działania kotła, który samodzielnie będzie dobierał z zasobnika paliwo według potrzeb. Proces spalania w tego typu zautomatyzowanym kotle ma charakter ciągły, co pozwala dużo lepiej wykorzystać opał. W sytuacji, gdy płomień zostanie wygaszony, specjalne wentylatory oczyszczą palnik, a sam popiół trafi do specjalnego pojemnika, z którego będziemy mogli go w łatwy sposób usunąć. Decydując się na zakup urządzenia grzewczego, warto wybrać piec na pellet z podajnikiem, ponieważ jest to jedno z lepszych i bardziej opłacalnych rozwiązań.

Leave a Reply