Drewno w budownictwie

Tartaki mają silny związek z branżą budowlaną. Dostarczają drewno, które jest nadal potrzebne na wielu budowach, szczególnie domów. W tartaku możemy nabyć wiele różnych rzeczy. Są to sztachety, profile strugane, komplety ogrodowe czy też tarcica liściasta.

Najważniejsza jest oczywiście tarcica budowlana. Wykorzystuje się ją na wielu etapach budowy. Coraz liczniejsze, nowe materiały nie wyparły jej i wydaje się, że prędko to nie nastąpi. Drewno daje się w łatwy sposób kształtować, przez co ma tak szerokie zastosowanie. Skupimy się na najważniejszych produktach, wykorzystywanych podczas budowy domu.

tartak

Solidny dach to konieczność

Podstawowym obszarem wykorzystania tarcicy budowlanej jest jej zastosowanie podczas budowy dachu. Więźba dachowa to niezwykle ważny element, który musi być idealnie wykonany. Powstaje, więc z drewna sosnowego lub świerkowego. Na więźbę dachowo składają się następujące elementy:

  • Krokwie,
  • Legary,
  • Belki
  • Słupy
  • Kalenice

Przed złożeniem w całości, elementy powinny zostać zaimpregnowane. Pozwoli to uniknąć rozwijania się grzybów oraz uchroni przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.

Następny rodzaj tarcicy budowlanej to łaty i kontrłaty nierozerwalnie łączone z powstawaniem dachu spadkowego. Odpowiadają, bowiem za łączenia elementów konstrukcji dachu. Są też podstawą, na której kładzie się dachówki czy też inne rodzaje pokrycia. Wykonane są z drewna sosnowego lub świerkowego. Wymiary podaje się w grubości, najczęściej od 25 do 40 mm oraz szerokości od 50 do 60mm.

Równie ważne rodzaje

Dach wymaga konstrukcji, która będzie w stanie przenieść jego ciężar na ściany i równomiernie go rozłożyć. Do tego właśnie wykorzystuje się krawędziaki, występujące też pod nazwą murłaty. Podobnie jak poprzednie rodzaje tarcicy, wykonane są z drewna świerkowego lub sosnowego. Można zamawiać elementy o różnej długości, podobnie jak w poprzednich przypadkach.

Występuje jeszcze jeden rodzaj drewna budowlanego. Jest nim tarcica szalunkowa. Przeznaczona jest, jak sama nazwa wskazuje do wykonywania szalunków pod betonowe wylewki oraz tworzenie fundamentów budynków. Nie musi być wykonana z drewna bardzo wysokiej klasy – źródło: TomDrew.

Do tarcicy budowlanej zalicza się również drewno konstrukcyjne do budowy domów szkieletowych. Tarcica to też elementy wykończeń jak podłogi ze szlachetnych odmian drewna, nie należy też zapominać o stolarce okiennej i drzwiowej.

Ważne zaopatrzenie

Tartaki to miejsca, które mają duży wpływ na branżę budowlaną. Dostarczają, bowiem tarcicę budowlaną. Musi być ona, podobnie jak inne materiały, najwyższej, jakości. Dzięki temu zbudowany za jej pomocą dach będzie solidny i posłuży długie lata. Wszystkie jego drewniane elementy najczęściej produkowane są z drewna sosnowego lub świerkowego. Inne rodzaje, jak na przykład podłogi wykonuje się ze szlachetnych odmian drewna.