Dlaczego warto zostać hydraulikiem?

Popyt na usługi hydrauliczne nieustannie rośnie, a specjalistów w tym zakresie cały czas przybywa – czy zawód hydraulika jest aż tak opłacalny? Postaraliśmy się sprawdzić, dlaczego tak wielu młodych ludzi decyduje się na wybór takiej specjalizacji. Poniżej przedstawimy największe zalety, jakie wiążą się z zawodem hydraulika. Wpis powstał dzięki uprzejmości firmy ZOTO, która przekazała nam informacje niezbędne do powstania tego artykułu.

Czym zajmuje się hydraulik?

Zawód hydraulika kojarzy się większości osób z brudną i ciężką robotą, ale jak się okazuje, prace kanalizacyjne stanowią jedynie drobny odsetek wykonywanych zleceń – najczęściej praca polega na wymianie elementów hydraulicznych oraz serwisie instalacji grzewczych. Są to czynności, które przeprowadzane są w normalnych warunkach i najczęściej wymagają użycia głowy, a nie siły.

Jak zostać hydraulikiem?

Droga do uzyskania wymaganych kompetencji oraz wiedzy nie jest wcale tak skomplikowana, jak się może wydawać. Wystarczy ukończyć szkołę zawodową o profilu hydraulicznym, aby móc świadczyć profesjonalne usługi. Udało nam się porozmawiać z jednym z uczniów warszawskiej szkoły zawodowej, który jest obecnie w ostatniej klasie o profilu hydraulicznym. Spytaliśmy o poziom trudności tego profilu:

„4 lat to wystarczająco duży, aby na spokojnie przyswoić cały wymagany materiał. Nauczyciele nastawieni są na przekazanie nam konkretnych umiejętności, więc nauka nie jest wcale związana z wykuwaniem na pamięć całych stron tekstu, a rozumieniem zachodzących reakcji oraz ich skutków i przyczyn. 4-letni okres edukacji zwieńczony jest egzaminem zawodowym, który jest chyba najcięższy w tym wszystkim. Wymagana jest specjalistyczna wiedza – kto przez 4 lata nie uważał na zajęciach, może mieć problemy z jego zaliczeniem”

Zarobki hydraulika

Zarobki są w dużym stopniu uzależnione od doświadczenia oraz miejsca pracy – w większych miejscowościach hydraulicy nie mogą narzekać na brak zleceń, dzięki czemu ich pensje są znacznie większe, niż w przypadku kolegów po fachu, którzy pracują w mniejszych miasteczkach. Początkujący hydraulik, bez doświadczenia, może liczyć na zarobki rzędu 2000 złotych brutto. Jest to związane z tym, że na samym początku pracownik nie posiada odpowiednich kompetencji, które pozwolą mu na samodzielne podjęcie zlecenia. Hydraulik z doświadczeniem, który może pracować na własną rękę, może liczyć na zarobki powyżej 4000 złotych.

Zapotrzebowanie na usługi hydrauliczne

Czyszczenie kanalizacji Warszawa

W naszym kraju osoby pracujące na stanowisku hydraulika w pogotowiu hydraulicznym nie powinny mieć żadnego problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Cały czas pojawiają się nowe oferty pracy , zarówno dla osób z doświadczeniem, jaki i początkujących. Dodatkowo, osoby z fachem w ręku mogą spróbować znaleźć pracę za granicą, gdzie od lat zauważalny jest deficyt specjalistów z tej dziedziny. Zlecenia związane z czyszczeniem kanalizacji i udrażnianiem rur czekają na każdego, kto posiada chociaż minimum wiedzy.