Czy uszkodzona paleta nadaje się tylko do utylizacji?

Jak pokazują współczesne trendy, palety drewniane bardzo często otrzymują dziś nowe życie w postaci mebli ogrodowych lub nawet domowych. Jednak nie zawsze tak jest. Czasem zdarza się, że paleta jest uszkodzona, przez co może niekoniecznie sprawdzić się przy takim projekcie. Co się wówczas z nią dzieje? Czy paletę można ot tak, po prostu wyrzucić? Jak wygląda prawidłowa utylizacja palet drewnianych?

Jak postępujemy z uszkodzonymi paletami?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska z 27 września 2001 roku w sprawie katalogowania odpadów, istnieje określony sposób postępowania z odpadami drewnianymi, w tym z paletami. Po odebraniu odpadu od klienta jest on oczyszczany z elementów dodatkowych, zanieczyszczeń itd. Proces recyklingu może wykorzystywać maszyny specjalistyczne, może też być wykonany za pomocą prostych narzędzi obsługiwanych ręcznie.

Palety poddawane są wstępnej selekcji. Te, które są jeszcze w dobrym stanie, mogą być oddane do ponownego wykorzystania. Z kolei, jeśli mamy do czynienia z paletami uszkodzonymi, są one dzielone na egzemplarze nadające się do naprawy oraz na te, które należy poddać utylizacji. Oceniany jest stan zużycia samej palety oraz poszczególnych elementów, jakie się na nią składają. Aby paleta została przeznaczona do utylizacji, uszkodzonych musi być minimum osiem elementów.

Producent palet drewnianych

W sytuacji, gdy paleta zostaje przeznaczona do utylizacji, ulega ona zamontowaniu na części pierwsze, które są dzielone na metalowe i drewniane. Części drewniane są składowane w odpowiednich pojemnikach na odpady, zaś elementy drewniane w zależności od stanu są utylizowane lub przeznaczone do wykorzystania przy uprawianiu innych palet.

Jak wygląda naprawa uszkodzonej palety?

Jak już wiemy z poprzedniego akapitu, palety przekazane do utylizacji niekoniecznie muszą być jej poddane. Jeśli paleta nadal jest w nie najgorszym stanie, może zostać poddana naprawie. I tu dobra wiadomość – paleta “z odzysku” nie może swoimi standardami odbiegać od palet będących w aktualnym obiegu, dlatego też są one często nie gorszej jakości niż te, których nie przeznaczono jeszcze na recykling.

Jak wygląda naprawa? Zależy to oczywiście od rodzaju uszkodzenia, jakie wystąpiło. W zakresie manualnym wykorzystywane są urządzenia takie jak różne wycinarki i podcinarki, zaś w celu przyspieszenia prac, włącza się również urządzenia takie, jak regulowane stoły z piłami poziomymi. Naprawianą paletę rozkłada się na części pierwsze i podobnie jak w przypadku palet utylizowanych, usuwa się zniszczone części i zastępuje nowymi. Palety są zbijane ze sobą od nowa z użyciem maszyn pneumatycznych.

Kto zajmuje się naprawą i utylizacją zniszczonych palet?

O ile możemy próbować samodzielnej naprawy palety, tyle nie oddajemy jej do utylizacji w dowolne miejsce. Zajmują się tym jedynie odpowiednie firmy recyklingowe, które wystawiają Kartę Przekazania Odpadu i Dokument Potwierdzający Odzysk.

Produkcja palet drewnianych

Potrzebujesz palet w konkretnych rozmiarach? Rozważ zatem zgłoszenie się do firmy Industri Palety – producent palet, w której możesz liczyć na zamówienie palet w rozmiarach niestandardowych, najlepiej pasujących do Twoich potrzeb. Jest tak dzięki temu, że sami wyrabiamy elementy wykorzystywane w produkcji palet, dzięki czemu możemy zagwarantować Ci ich wieloletnią trwałość, a dzięki temu, możliwość wielokrotnego wykorzystania. Dzięki własnej flocie samochodowej zapewniamy również szybką dostawę, dzięki której już po krótkim czasie zrealizujesz wszystkie projekty, w których palety drewniane odgrywają zasadniczą rolę.