Czy można zbudować saunę w domu?

Odpoczynek to ważna część naszego życia. Pracując cały tydzień, czasem i w weekendy, w wolnych chwilach chcemy zaznać relaksu. Kady ma swoje sposoby by zniwelować stres i nabrać sił na kolejne dni. Bardzo popularne jest bieganie, w każdej miejscowości można natknąć się na entuzjastów tej formy spędzania wolnego czasu. Równie wielu jest fanów jazdy na rowerze czy długich spacerów.

Bardziej domowe sposoby to oglądanie filmów czy czytanie książek. Każdy radzi sobie po swojemu. Bardzo dobrą metodą jest korzystanie z sauny. Jeżeli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie ma takiego miejsca, możemy stworzyć je we własnym domu.

Postaw na profesjonalizm

Pierwszym ze sposobów wybudowania sauny w domu lub też w altanie w ogrodzie jest wynajęcie profesjonalnej firmy. Rozwiązanie jest oczywiście droższe niż robienie tego samodzielnie, lecz ma inne ważne zalety. Po pierwsze możemy liczyć na doskonałe wykonanie. Pracownicy wykonawcy wykonają dla nas projekt adaptacji pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że będą w stanie przerobić na saunę niemal każde pomieszczenie, jeżeli tylko nie będzie zbyt małe by pomieścić, chociaż jedną osobę.

akcesoria-do-sauny

Firmy zajmujące się budową łaźni mogą zaproponować nam różne rozwiązania. Wystrój będzie dopasowany do naszych oczekiwań. Ponadto wszystkie urządzenia grzewcze są wysokiej, jakości niezależnie od rodzaju sauny. Jeżeli już przy tym jesteśmy to możemy wybrać oczywiście klasyczną wersję fińską. Ciekawym wyborem jest też sauna infrared, w której ogrzewanie odbywa się za pomocą promienników podczerwieni.

Branie spraw we własne ręce

Druga ścieżka do uzyskania wymarzonej sauny to samodzielna budowa w uprzednio wybranym miejscu. Potrzeba nam, co najmniej 1, 5 metra kwadratowego. Konieczne będzie zapewnienie dobrej wentylacji, by powietrze mogło swobodnie krążyć we wnętrzu sauny. Jeżeli nie jest to łazienka to konieczne będzie doprowadzenie zimnej wody do zasilania generatora pary. Jeżeli też z łaźni nie ma możliwości bezpośredniego wyjścia na taras to przyda się natrysk do kąpieli. Skoro mowa o wodzie to niezbędny jest też jej odpływ. W przypadku sauny tradycyjnej wystarczy jedynie doprowadzenie instalacji elektrycznej.

Po tym wszystkim niezbędne będzie wykończenie pomieszczenia. Zaczynamy od termoizolacji, którą następnie pokrywamy drewnianymi panelami. Najlepiej żeby podłoga wykonana była z kamienia, na które nakłada się drewniane kratki. Sauna gotowa.

Obie drogi do relaksu

Sposoby na stworzenie sauny w domu lub ogrodzie są dwa. Możemy poświęcić więcej czasu i wysiłku tworząc ją samodzielnie. Będziemy potrzebować narzędzi oraz transportu, którym wszystko przywieziemy no i oczywiście musimy posiadać niejakie umiejętności. Niektórych może to zniechęcić.

Kolejnym sposobem jest wynajęcie firmy, która wszystko wykona za nas. Cena będzie większa, lecz wykonanie z pewnością idealne. Obie drogi prowadzą do tego samego celu, relaksu.