Kabiny WC murowane czy systemowe?

To, czy zainwestować w kabiny murowane czy systemowe, jest pytaniem, które zadaje sobie wiele osób. Projektanci, architekci, wykonawcy, właściciele budynków i ich użytkownicy często zastanawiają się, które rozwiązanie będzie lepsze. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników: szybkość wykonania, cenę, zgodność z przepisami prawa budowlanego oraz wygląd i komfort użytkowania.

Przepisy regulujące wygląd i funkcjonalność kabin WC

Podstawowym dokumentem, który reguluje każdą budowę jest ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku. Opisuje ona przepisy techniczno-budowlane, w tym warunki techniczne użytkowania obiektów budowlanych. To właśnie te warunki techniczne zawierają wytyczne dotyczące pomieszczeń sanitarnohigienicznych, w tym kabin WC.

W tych wytycznych znajdziemy informację, że pomieszczenie higienicznosanitarne powinno mieć minimum 2,5 metra, a do minimum 2 metrów powinny być pokryte powierzchniami zmywalnymi i odpornymi na wilgoć. Podłoga musi być zmywalna i nie być śliska. To właśnie te przepisy regulują, że miska ustępowa może być usytuowana w łazience lub wydzielonej kabinie.

Jeżeli chodzi o kabiny WC to powinny one mieć minimalną szerokość 0,9 metra i powierzchnię przed miską co najmniej 0,6×0,9 metra kwadratowego w rzucie poziomym. Drzwi do kabin muszą być otwierane na zewnątrz i mieć minimalną szerokość 0,8 metra, a w kabinach dla niepełnosprawnych 0,9 metra. Musimy również pamiętać, że pomiędzy damską a męską toaletą powinna znajdować się przegroda, która jest pełną ścianą o całej wysokości pomieszczenia. Publiczne ustępy muszą mieć kabiny o wymiarach minimalnych 1,5 metra długości i metra szerokości.

Wszystkie wyżej wymienione wymagania mogą spełnić zarówno kabiny murowane, jak i systemowe. Jednak biorąc pod uwagę minimalne wymiary kabin zastosowanie kabin systemowych oszczędza miejsce. Ścianki wykonane z tworzywa zawsze są cieńsze niż te murowane, co pozwala wypełnić wymogi, a jednocześnie zrobić więcej kabin WC.

 

Kabiny tradycyjne

Niestety tradycyjne, murowane kabiny są niezwykle kłopotliwe podczas czyszczenia. Ich powierzchnia musi zostać pokryta płytkami co oznacza mozolne czyszczenie fug i wiele zakamarków, w których może zbierać się brud.

Co więcej czas wymurowania kabiny sanitarnej o średniej wielkości to około tydzień czasu. Metoda ta jest inwazyjna i niezwykle kłopotliwa zwłaszcza w już istniejących łazienkach. Często w takich sytuacjach niezbędne jest skucie płytek. Taki remont jest głośny, kłopotliwy i tworzy duży bałagan.

Kabiny murowane są zdecydowanie bardzo trwałym rozwiązaniem, jednak musimy pamiętać, że wymagają one czyszczenia i odpowiedniej pielęgnacji.

systemowe kabiny wc

Systemowe kabiny WC

Całe przygotowanie kabin systemowych zazwyczaj zajmuje od 3 do 5 dni roboczych. Wszystko oczywiście zależy od ilości kabin i detali, nad którymi nasz kontrahent musi pracować. Sam montaż zajmuje zazwyczaj zaledwie jeden dzień, więc kabiny są gotowe bardzo szybko.

Systemowe kabiny WC przede wszystkim są znacznie łatwiejsze w sprzątaniu i wymagają mniejszej ilości zabiegów higienicznych, aby utrzymać je w czystości. Mogą być pokryte warstwą, która ułatwia ich czyszczenie i jest antybakteryjna. Dodatkowo 15 centymetrowy prześwit nad podłogą pomaga w utrzymaniu najwyższych standardów higieny oraz zapewnia efekt świeżości w toalecie.

Płyty z których wykonywane są kabiny systemowe są elastyczne i odporne na uderzenia, ale oczywiście będą mniej wytrzymałe niż ścianka z cegły. Jednak przy standardowym użytkowaniu nie powinno być z nimi problemów.

Systemowe kabiny WC mają wiele przewag nad tymi murowanymi, jednak przede wszystkim wyróżnia je estetyka. Można je dostosować do wielu aranżacji i uzyskać spektakularne rezultaty.