Czym jest kotwa chemiczna i kiedy warto ją zastosować?

kotwa chemicznaKotwa chemiczna służy do mocowania materiałów takich jak beton, cegły pełne, pustaki, kamienie, pustak ceramiczny. Kotwa chemiczna jest przydatna przede wszystkim przy mocowaniu różnych elementów z trudnego tworzywa. Będzie nam ona potrzebna na przykład do mocowania balustrady. Ciężkie do sklejenia elementy złączą się w całość po użyciu kotwy chemicznej. Tworzenie i montowanie poręczy również będzie okazją do wykorzystania kotwy chemicznej. Gdy mamy do czynienia z mocowaniem filaru lub słupów na naszej posiadłości lub w pracy – także możemy użyć tego rodzaju sklejania ciężkich powierzchni. Wszelakie stalowe konstrukcje także są podatne na działanie kotwy chemicznej, więc jak najbardziej można jej użyć do tego celu.

Jakie są jej główne zalety i zastosowania?

Kotwa chemiczna cechuje się niezwykłą wytrzymałością i odpornością na pogodę. Za jej pomocą konstruowane są balustrady czy poręcze. Kotwa chemiczna jest najlepszym materiałem nadającym się do mocowania przedmiotów z tworzyw, które to z kolei nie są podatne na wszelkie inne substancje. Kotwienie chemiczne jest bardzo bezpieczne. Według opinii wielu instalatorów czy monterów nie ma lepszego sposobu mocowania. Kotwa chemiczna jest bezwonna, co poprawia komfort pracy. Kolejną jej zaletą jest szybkie wysychanie materiału. Za pomocą tejże substancji można mocować różne tworzywa bez względu na pogodę. Dodatkowo, kotwa chemiczna jest bardzo łatwa w użyciu. Aplikuje się ją za pomocą pistoletu do silikonu. Ponadto, kotwa chemiczna nie zawiera styrenu. Styren jest niebezpieczna substancją, która działa bardzo negatywnie na nasz układ oddechowy i nerwowy.

Dodatkowe narzędzia do kotwienia chemicznego

Pręty stalowe, które służą do kotwienia chemicznego – są to pręty, dzięki którym dowiercimy się do miejsca osadzania kotwy chemicznej. Pręty te muszą być wykonane z bardzo wytrzymałego materiału. Istnieją różne rodzaje prętów kotwiących. Należy wybrać taki, który najbardziej pasuje do miejsca, w którym będziemy wiercić. Następnym narzędziem przydatnym do kotwienia chemicznego jest tuleja siatkowa do kotwy chemicznej. Jest ona wykonana z cienkiej stalowej siatki, specjalnie ze sobą połączonej. Owe tuleje można produkować w bardzo długich rozmiarach. Stalowe tuleje siatkowe są wprawdzie droższe, jednak za ich pomocą możemy wywiercić wszędzie dołeczek o dowolnej głębokości. Dodatkową zaletą tulei siatkowej jest to, że można ją łatwo dowolnie skracać, gdyż najkrótsza dostępna długość tulei to jeden metr. Tulejka plastikowa również jest dobrym i przydatnym dodatkiem. Ten rodzaj tulejek ma tylko pięć rozmiarów, które aktualnie są dostępne na rynku. Tulejki plastikowej nie wykorzystamy do każdego wiercenia. Tulejki plastikowe idealne są do wiercenia nowych, zdrowych i twardych powierzchni. Natomiast tuleja stalowa niezbędna będzie przy wierceniu starych i zniszczonych powierzchni.