Koparki Caterpillar

Korzenie firmy Caterpillar sięgają nawet 1890 roku, gdzie odbywały się eksperymenty z zastosowaniem ciągników parowych w rolnictwie. W 1915 roku ciągniki gąsienicowe Holta Caterpillar używane są przez aliantów podczas I wojny światowej. W 1940 r. Linia produktów obejmuje równiarki, równiarki lemieszowe, równiarki podnoszące, maszyny do robienia tarasów na zboczach oraz zestawy generatorów mocy elektrycznej. W późniejszych okresach następuje ekspansja produkcyjna i stworzenie oddziałów firm w Anglii i Japonii. Rozwój marki nie ustaje, a linia produktów zwiększa się aby sprostać różnorodnym potrzebom klienta.

W 1997 roku firma nabywa brytyjską markę Perkins Engines i staje się światowym liderem w produkcji silników diesla.

Popularnym modelem koparko – ładowarki Caterpillar jest model 428 C. Jest to koparka kołowa. Maszyna w standardzie wyposażona jest w łyżkę kaparkową 60 cm, osłonę wału, nadkola, teleskop, widły, szybko złącze kaparkowe. Jest to naprawdę wytrzymała maszyna, która sprosta trudnym warunkom, a dzięki wieloletniej tradycji w budowaniu maszyn, proponowane przez producenta nowe opracowywane rozwiązania są bardzo korzystne.

Koparko – ładowarki są stosunkowo młodym produktem oferowanym przez firmę Caterpillar, ponieważ produkcję rozpoczęto ‘dopiero’ w 1989 roku. Pierwsza seria maszyn była oznaczona symbolem ‘A’ i okazała się niespodziewanie niezawodnym i trwałym produktem. Maszyny z pierwszej produkcji, są bardzo często nadal w ciągłej eksploatacji i są bardzo chwalone.

Kolejnymi latami producent doskonalił swoje produkty i powstawały kolejne konstrukcje niemniej udane niż seria ‘A’.Nowym modelem, który wszedł na polski rynek w 2006 roku była seria ‘E’ – jest to najlepszy przykład rewolucji konstrukcyjnej jaka dokonała się w maszynach tego typu. Pompy hydrauliczne w tych modelach sterowane są za pomocą układu ‘load sensing’ – dostosowuje wydajność pompy do aktualnego zapotrzebowania na olej w układzie hydraulicznym. Oferują również doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach z kabiny. Fotel zamontowany jest na poduszkach hydraulicznych.

Caterpillar zaleca wykonywanie regularnych przeglądów swoich produktów co 500 godzin pracy – płyny eksploatacyjne: olej silnikowy, olej hydrauliczny, przekładniowy są najwyższej klasy.

Nowy system Accu GradeTM jest innowacją i służy do monitorowania głębokości kopania. Dzięki temu operator może bezbłędnie wykonać wykop na potrzebną głębokość.