Wybór filtra oleju do ciągnika krok po kroku

Filtry oleju w maszynach rolniczych czy każdym innym pojeździe z silnikiem spalinowym odgrywają niezwykle ważną rolę dla zdrowia i właściwego działania silnika.

Wprowadzany do układu olej, który zapobiega szkodliwemu działaniu siły tarcia i chroni elementy silnika przed uszkodzeniami może zbierać w trakcie pracy wiele zanieczyszczeń, które muszą być odfiltrowane aby nie powodowały dalszych uszkodzeń na powierzchni elementów pracujących. Jak jednak wybrać odpowiednie filtry oleju do ciągnika, czym różnią się od tradycyjnych filtrów samochodowych i gdzie szukać specjalistycznych filtrów do maszyn rolniczych?

W jaki sposób dobierać filtry oleju do ciągnika?

jak wybrać olej do ciągnikaFiltry oleju dla ciągników, maszyn rolniczych i innych wysokoobciążonych pojazdów występują w wielu wariantach, wymiarach i gwarantowanych stopniach filtracji, dlatego kupowanie filtra oleju w ciemno nie ma najmniejszego sensu.

Jedynie dobierając model filtra odpowiedni do danego silnika i systemu filtracji zastosowanego w danym ciągniku jesteśmy w stanie zapewnić właściwą ochronę dla silnika i zagwarantować poziom filtrowania przedłużający żywotność zalanego oleju silnikowego do maksimum.

Z uwagi na to warto zawsze, w pierwszej kolejności kierować się zaleceniami producenta, zwracając uwagę na oznaczenia i wytyczne umieszczone zarówno w książce obsługi pojazdu, jak i na opakowaniu filtrów oleju.

Dobrym sposobem na dobór filtra oleju jest wzięcie starego filtra za wzór. Jeśli mamy do czynienia z nowym ciągnikiem, który był do tej pory serwisowany w zaufanych warsztatach możemy mieć pewność, że każda wymiana filtra przebiegała zgodnie z zasadami i zastosowane filtry są odpowiednio dopasowane do modelu maszyny. Co ważne, kupno filtra odpowiadającego parametrom starego filtra nie oznacza konieczności kupowania zawsze wyłącznie oryginalnych, często drogich filtrów.

Nawet mniej popularne warianty mają na rynku przynajmniej jeden wysokiej jakości zamiennik gwarantujący równie wysoką skuteczność filtracji i niższą cenę. Trzeba jednak pamiętać, by zamienników i oryginalnych filtrów szukać u sprawdzonych sprzedawców – specjalistyczne sklepy internetowe sprzedające oleje, filtry i części do maszyn rolniczych będą w tym wypadku najlepszym źródłem.

Czym sugerować się wybierając filtry oleju?

olej do maszyny rolniczejPrzede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że filtry oleju mogą być stosowane w różnych układach w obrębie maszyny rolniczej.

Do ciągników niezbędne są filtry oleju silnikowego, ale także filtry olejów hydraulicznych czy przekładniowych i każdy z nich może przybierać inny kształt czy oferować inny poziom filtracji oleju. Zawsze zwracamy uwagę na rodzaj filtra i jego zastosowanie, a dopiero później na jego zgodność z parametrami zalecanymi przez producenta i zgodnymi z zastosowanym olejem.

Rynek ciągników jest obecnie bardzo rozbudowany, a poszczególne modele nawet w obrębie jednej marki mogą różnić się od siebie znacząco. Nie można więc zakładać, że filtry oznaczone jako pasujące do ciągników Deutz-Fahr czy innego znanego producenta będą pasowały do wszystkich ciągników z logo niemieckiej marki. Zawsze należy kierować się katalogiem maszyny i zwracać uwagę, czy wszystkie parametry i wymiary będą idealnie pasowały do ciągnika, do którego szukamy filtra.

Dlaczego warto wiedzieć jakie filtry kupić?

Oczekując wieloletniej pracy z ciągnikiem bez konieczności jego naprawiania warto znać jego elementy na wylot. Umiejętność dobierania filtrów oleju opiera się na prostej zasadzie podążania za wytycznymi producenta i rodzajem stosowanego oleju – dobry filtr powinien radzić sobie z wybranym olejem pod kątem jego lepkości, bez względu na to czy olej jest bardziej lepki bo dopiero się rozgrzewa, czy rzadszy po wielogodzinnej pracy w polu.

Właściwie dobrane, wysokiej jakości filtry olejów w maszynach rolniczych zwiększają wydajność olejów silnikowych, hydraulicznych czy przekładniowych i stanowią dodatkową ochronę dla wszystkich elementów ruchomych w napędzie ciągnika.

Dostające się do oleju zanieczyszczenia, opiłki metali, pył, kurz czy piasek mogą powodować poważne uszkodzenia dla silnika i innych elementów ruchomych, dlatego tak ważne jest ich wczesne usuwanie z oleju właśnie z pomocą skutecznych filtrów olejowych.

W maszynach rolniczych, a więc maszynach wysokoobciążonych ryzyko uszkodzenia pracujących elementów silnika jest jeszcze wyższe, a co za tym idzie, jego ochrona przed drobinkami pływającymi w oleju jeszcze ważniejsza. Filtry stanowią główną barierę pomiędzy olejem, silnikiem a zanieczyszczeniami mogącymi pojawić się wraz z eksploatacją oleju. Stosując sprawdzone i dobrze dopasowane filtry dajesz sobie szansę na dłuższą pracę ciągnika bez nieprzewidzianych awarii.