Profesjonalny osprzęt do wózków widłowych

Uchwyty i chwytaki do bel i beczek stanowią najczęściej wykorzystywany i zakupywany dodatek do wózków widłowych. Wózki widłowe wykorzystywane są najczęściej w magazynach różnego rodzaju. Jednak dość często maszyny te są niezwykle przydatne na placu budowy. Beczki z płynnym cementem lub ze smołą czy z innymi budowlanymi cieczami należy przenieść w inne miejsce w sposób sprawny i bezpieczny. Do tego celu wykorzystuje się właśnie chwytaki mocowane na wózkach widłowych. Obecnie, mamy możliwość zakupić urządzenia najlepszej jakości, które wykonane zostały ze specjalnie dobranych tworzyw. Chwytaki są dopasowywane do typu zadań, jakie mają wykonywać. Warto wspomnieć, że urządzenia te mogą unosić ogromne ciężary – bele i beczki mogą ważyć nawet tonę. Chwytaki więc muszą być solidne i mocne. Maszyny te są proste w obsłudze i praktyczne – stosowanie ich na budowie oraz w magazynach znacznie ułatwia pracę wielu osobom.

Jakie sprwózek widłowyzety się przyjadą?

Chwytaki do bel – umożliwiają transport i przestawianie najczęściej bel siana czy słomy. W zależności od firmy i modelu chwytaków, możliwości podnoszenia i opuszczania bel są różne. Szerokie ramiona urządzenia najczęściej otwierają się powoli, dzięki czemu możemy liczyć na bezpieczne przenoszenie bel. Budowa wózka i osprzętu pozwala na układanie bel jedną na drugiej lub blisko siebie. Dodatkowo, warto wspomnieć, że ramiona niekiedy są pokryte chropowatym tworzywem ze strony wewnętrznej, by umożliwić chwytanie śliskich lub mokrych od deszczu bel. Dzięki takiej powierzchni, rolnicy mają również możliwość uniesienia chwytakiem bel zawiniętych w folię. Chwytaki najczęściej mogą unieść do 600 kg.

Chwytak do beczek – urządzenie to przydatne jest przede wszystkim na placach budowy lub remontów. Dzięki wytrzymałości chwytaków, możliwe jest przenoszenie beczek nawet o wadze 1000 kg. Jest to ogromna zaleta chwytaków ze względu na to, że często trzeba przenosić lub dostarczać na budowę ciężkie beczki wypełnione cementem, smołą, wodą i innymi cieczami. Chwytaki mogą przenosić beczki pionowo i poziomo. Najczęściej chwytaki mocowane są na górnych krawędziach beczek. Dość często jednak zdarza się, że beczki podnoszone są tak samo jak bele. Chwytaki do beczek w znacznej większości pozwalają na układanie beczek tuż obok siebie. Jest to bardzo praktyczna możliwość – stosuje się ją przede wszystkim do załadowania palet beczkami, a także do uporządkowania magazynu.

Jaki rodzaj chwytaka do bel i beczek warto wybrać?

Trzeba dodać, jakie typy chwytaków są dziś dostępne. Każdy rodzaj chwytaków nadaje się do danego typu/ kształtu/ ułożenia beczek. W skład chwytaków wchodzą:

  • Chwytaki obrotowe, (umożliwiają od razu opróżnienie beczki)
  • Chwytaki nożycowe,
  • Chwytaki pierścieniowe,
  • Chwytaki pionowe,
  • Chwytaki klamrowe.

Chwytaki zarówno bo bel, jak i do beczek, mogą mieć 1 lub 2 siłowniki. Sprzęty z jednym siłownikiem są uznawane za najlepsze przy ustawianiu stosów siana i beczek obok siebie w małej odległości. 2 siłowniki wpływają znacząco na masywność urządzenia.

Chwytaki do beczek i bel wchodzą w skład osprzętu do wózków widłowych. Maszyny te posiadają specjalne mechanizmy, dzięki którym osoba kierująca pojazdem ma możliwość odpowiednio wyprofilować ramiona chwytaka. Najczęściej operator wózka widłowego nie musi wychodzić z pojazdu – urządzenia w sposób automatyczny chwytają i opuszczają beczki i bele. Obecnie wszelki osprzęt jest na tyle nowoczesny i wytrzymały, że możemy mocować beczki plastikowe, stalowe, metalowe i te wykonane z innego tworzywa.