Systemy przeładunkowe a transport drogowy

Transport i dostarczanie towaru, jest w dzisiejszych czasach bardzo sprawne. Usługi firm logistycznych, transportowych i spedycyjnych, są coraz bardziej znane i powszechne. Towar, jaki wieziemy do klienta, może być bardzo różny. Surowce, półprodukty, gotowe meble czy artykuły spożywcze – te wszystkie elementy powinny zostać dostarczone w bezpieczny sposób i na czas. Każda firma, która zajmuje się transportem drogowym, musi wykorzystywać odpowiednie wyposażenie z zakresu systemów przeładunkowych i systemów dokowych.
Dzięki stosowaniu odpowiednich systemów, możemy znacznie skrócić czas rozładunku i bezpiecznie dostarczyć towar. Dziś, poprzez rozwój handlu, gospodarki i technologii, możemy liczyć na coraz lepsze rozwiązania. Firmy proponują nowoczesne i funkcjonalne elementy, jak i całe zestawy.

Transport drogowy, odbywa się dziś poprzez zastosowanie samochodów ciężarowych. W każdej przyczepie tira, znajduje się określona ilość i typ towarów. W tirach panują dogodne warunki do przewożenia różnych elementów. Są one pakowane w skrzynie lub kartony, zabezpieczane w odpowiedni sposób i przechowywane. Dostawa musi odbyć się bezpiecznie – gwarantuje nam to przede wszystkim wyposażenie miejsca, w którym przyjmuje się dostawy.

Najczęściej stosowane elementy przeładunkowe

Bez poniższych przykładów, jakie należą do wyposażenia systemów przeładunkowych, rozładowanie towaru może być bardzo utrudnione.
Najpopularniejsze systemy, to:

  • Pomosty – rolą takiego pomostu jest wyrównywanie różnicy pomiędzy wnętrzem pojazdu, a miejscem rozładunku.
  • Rampy przeładunkowe – dzięki rampom, bardzo szybko i sprawnie rozładujemy towar, przy użyciu dodatkowych maszyn, np. wózków widłowych. Rampy mogą być ruchome, co dodatkowo uławia pracę.
  • Uszczelnienia bramowe – te elementy są niezwykle ważne, zwłaszcza w zimniejszych porach roku. W przypadku ogrzewania magazynów i innych miejsc, szczelność między pojazdem a magazynem będzie szczególnie istotna. Poza tym, uszczelnienia przydają się w przypadku, gdy transportujemy mrożoną żywność, która przechowywana jest w magazynach.
  • Słupki mają funkcję ochronną. Różne rodzaje słupków są umieszczane w miejscach, w których przyjmuje się towar. Mają one za zadanie chronić pojazd dokujący.
  • Naprowadzacze kół – są to elementy, które świetnie nadają się do zamontowania w miejscach, w których wciąż przyjmuje się dostawy.
  • Zestawy dokowe.

Transport drogowy i bezpieczeństwo rozładunku

Obecnie panuje szczególnie prężny rozwój gospodarki. Niemalże każda dziedzina jest poszerzana o nowe towary, usługi i sposób produkcji. Razem z nimi, rozwija się również zabezpieczanie towaru i pojazdów podczas rozładunku towaru. Wszystkie wyżej wymienione elementy, to obowiązkowe wyposażenie miejsc, w których często przyjmuje się dostawy. Transport drogowy zapewnia nam dostawę, jednak by móc ją bezpiecznie i sprawnie przyjąć, konieczne jest zabezpieczenie terenu. Jest to rola, którą pełnią powyższe systemy przeładunkowe.

Firmy spedycyjne i logistyczne, które zlecają transport konkretnych towarów w dane miejsce, zapewniają bezpieczeństwo samych towarów, poprzez prawidłowe zapakowanie i zabezpieczenie ich towaru na drewnianej palecie. Dodatkowo, korzystając z usług takiej firmy, możemy spodziewać się również szybkiego wykonania usługi.

Wiele jest miejsc, w których przyjmuje się dostawy – w większości przypadków, są one specjalnie wyznaczone. Galerie handlowe, magazyny oraz siedziby/ oddziały firm, mają specjalnie wydzielone miejsca na przyjęcie dostaw. To w nich znajdują się wszelkie zabezpieczenia dla pojazdu i towaru. Pomieszczenie lub część budynku, w którym przyjmujemy nową dostawę, jest dość charakterystyczne. Dostawcy, zajmujący się transportem drogowym, wiedzą w jaki sposób korzystać z różnych systemów przeładunkowych.