Panel sterowniczy nazywany jest również panelem operatorskim HMI z angielskiego skrótu „Human Machine Interface”. Dzięki niemu możliwe jest kontrolowanie innych urządzeń elektrycznych, których zadaniem jest realizowanie określonych procesów np. procesów technologicznych bądź produkcyjnych. Czym jest i jakie jest jego zastosowanie?
Czym jest panel operatorski HMI?
Panel operatorski HMI zazwyczaj prezentuje się w formie płaskiej powierzchni posiadającej przyciski, pokrętła, liczniki. Coraz częściej wykonywane są panele operatorskie posiadające wyświetlacz, dzięki któremu znacznie wzrasta wygoda codziennego użytkowania.
Głównym celem zastosowania paneli operacyjnych jest pośredniczenie w komunikacji na poziomie człowiek-maszyna poprzez odbieranie i przekazywanie sygnałów, zbieranie danych, monitorowanie i kontrolowanie procesów, ich wizualizację oraz wykrywanie i alarmowanie o ewentualnych pojawiających się zagrożeniach.
Obecnie panele operatorskie wyposażane są w wygodne ekrany dotykowe oraz oprogramowania, dzięki którym możliwe jest przejmowanie zadań komputerów przemysłowych. Bardzo często ów panele są stosowane do kontrowania procesów np. produkcyjnych dzięki czemu znacznie ułatwiają one pracę operatorom oraz dostarczają wyczerpujących raportów dotyczących zaistniałego stanu lub konkretnej sytuacji jaka miała miejsce w czasie. Istnieje możliwość podłączenia paneli do innych urządzeń, chociażby drukarek.
Znaczenie panela operatorskiego HMI w automatyce
Panele operatorskie są istotnym elementem składowym każdej maszyny oraz wszelkich systemów opierających się na automatyce. Dzięki nim możliwe jest stałe obserwowanie przebiegu procesów oraz wprowadzanie zmian, danych wpływających na kontrolowanie maszyny.
Panele operatorskie są powszechnie stosowane również w dziedzinach innych niż przemysł np. w medycynie, pojazdach, w systemach informatycznych, sklepach. Panele operatorskie są stosowane przede wszystkim w przemyśle. To właśnie tam niezbędne jest wykorzystanie wielu różnorodnych, niekiedy skomplikowanych maszyn, więc odpowiedni sposób na ich kontrolowanie jest niezwykle ważny. Dzięki panelom możliwe jest śledzenie procesów technologicznych oraz stanu danej maszyny.
Dzięki temu funkcjonowanie całej np. fabryki staje się znacznie bardziej efektywne, wygodne. Panele operacyjne stają się jednak coraz bardziej popularne zwłaszcza w medycynie. Dzięki nim możliwe jest wykorzystanie urządzeń medycznych, które wymagają lokalnego sterowania. Stanowią one doskonałą i przede wszystkim tanią alternatywę dla standardowych komputerów.
Jakie panele operatorskie HMI są najczęściej wybierane?
Osoby decydujące się na zakup paneli HMI najczęściej wybierają modele o kolorowych ekranach, których przekątna wynosi ok. 10 cali. Modele te cechują się uniwersalnością oraz gwarantują możliwość wygodnej pracy nawet w momencie gdy konieczne jest częste stosowanie panelu.
Panele operatorskie cechujące się takimi właściwościami są najczęściej stosowane do maszyn, urządzeń przemysłowych, pojazdów oraz wielu innych aplikacji. Znacznie rzadziej wykorzystuje się panele o dużych ekranach. Podobnie HMI monochromatyczne oraz komputery panelowe nie są chętnie wybierane.
Osoby decydujące się na zakup panelu niezależnie od celów w jakich ma on zostać wykorzystany najczęściej zwracają uwagę na przejrzystość interfejsu oraz możliwości komunikacyjne. Przykładem wysokiej jakości produktów, po które chętnie sięgają zainteresowani są panele operacyjne WEINTEK. W ofercie firmy można znaleźć interesujące pozycje oraz bogate akcesoria, które umożliwią wygodną pracę na co dzień.
Jakimi cechy określają nowoczesne panele operatorskie HMI?
Panele operatorskie z roku na rok są udoskonalane, tak aby mogły jak najlepiej służyć każdej osobie, która zajmuje się ich obsługą. Panele różnych producentów powoli stają się bardzo podobne do siebie zarówno ze względów technicznych jak i funkcjonalnych.
Obecnie funkcją, która jest niemal obowiązkowa jest multitouch, mimo że została ona wprowadzona stosunkowo niedawno. Nowoczesne panele cechują się wysokimi możliwościami komunikacyjnymi zarówno pod względem obsługiwanych protokołów komunikacyjnych, jak i możliwości podłączania urządzeń różnych producentów.
Stały rozwój technologii znacznie odbija się na wprowadzaniu kolejnych udogodnień i modernizacji pod kątem budowy paneli operatorskich HMI. Ich moc obliczeniowa jest obecnie bardzo wysoka, porównywalna do mocy komputerów osobistych sprzed 10 lat.
Obecnym standardem jest również obecność kolorowego wyświetlacza, który ułatwia posługiwanie się urządzeniem. Rozdzielczość wyświetlacza stosowana wśród producentów zazwyczaj wynosi 1024×786 pikseli, co jest wysokim wynikiem jaki nie mógł być osiągany w ciągu ostatnich lat ze względu na zbyt mało zaawansowaną technikę.