Jak efektywnie oświetlić halę basenową?

Odpowiednie przygotowanie obiektów sportowych do użytku nie jest łatwym zadaniem. Trzeba zwracać uwagę naprawdę na wszystko, a jeśli chodzi o takie obiekty jak hale basenowe, to należy zadbać o naprawdę każdy szczegół i to jeszcze na samym początku przy jej budowie. Jednym z najbardziej problematycznych aspektów na basenie jest oświetlenie. Wbrew pozorom musi być ono dobrane idealnie, dlatego właśnie teraz zobaczymy, jak zrobić to prawidłowo i efektywnie. 

Jakie są wymagania oświetlania hali basenowej?

Przy wybieraniu i projektowaniu systemów świetlnych na basenie, oprócz aspektów wizualnych liczą się również dwie ważne zasady, które wpływają przede wszystkim na komfort wszystkich użytkowników. 

  1. Jedną z nich jest zadbanie o prawidłową penetrację światła nawet w głąb basenu. Bardzo często przy złym rozmieszczeniu świateł zewnętrznych na wodzie powstają refleksy, które, choć nie przeszkadzają osobom będącym w wodzie, to jednak znacznie utrudniają widoczność wszystkim na zewnątrz, tzn. ratownikom, widzom i sędziom. Aby tak się stało, należy pamiętać o odpowiednim natężeniu i kącie padania światła (90°), dzięki temu promienie nie będą odbijać się od powierzchni wody, a w głębi basenu widoczność będzie całkowita nawet z powierzchni. 
  2. Drugą istotną zasadą jest dobór odpowiedniej barwy światła. Według wymogów powinna być ona biała, ale niezbyt jasna. Podczas oświetlania hali czy to w dzień, czy w nocy oświetlenie musi być jak najbardziej neutralne i zbliżone do naturalnego światła dziennego, by pod żadnym kątem nie oślepiać użytkowników basenu, nawet w wodzie. 

Warto też dodać, że powyższe zasady dotyczą zarówno oświetlenia na zewnątrz, jak i wewnątrz niecki basenowej. 

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu oświetlenia?

Oprócz powyższych zasad istnieje również kilka ciekawych porad, dzięki którym oświetlenie na hali basenowej będzie jeszcze lepsze, mianowicie:

  • Żarówki powinny być przede wszystkim typu LED. Czasem wybiera się również halogenowe, lecz to właśnie LED ma najlepsze natężenie światła, jest bardzo energooszczędny, a szereg barw pozwala jak najlepiej dobrać odcień do basenowego otoczenia 
  • Przy wyborze lamp najlepiej kierować się ich szczelnością i wytrzymałością. Oświetlenie obiektów sportowych, a zwłaszcza basenów często jest narażone na róże wstrząsy, uszkodzenia, zalania, działanie chloru i wilgoci, dlatego najlepiej wybierać oświetlenie z najwyższą klasą szczelności (IP 68). 
  • Hale basenowe są zazwyczaj bardzo duże, dlatego nie sposób cały czas dbać o każdą pojedynczą żarówkę. Najlepiej więc wybierać takie oświetlenie, które wg producentów nie wymaga częstej konserwacji. Tego typu lampy nie psują się zbyt często, dzięki czemu nie ma ryzyka, że widoczność często będzie się osłabiać. 

Oprócz powyższych aspektów można również zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość lamp, czy ich system montażu, jednak są to już kwestie indywidualne, które zależą od architekta, wielkości hali czy preferencji właścicieli. 

basen

Jakie dodatkowe oświetlenie wybrać, by zachwycić użytkowników? 

W dzisiejszych czasach najlepszym i najczęstszym rozwiązaniem umieszczanym w wielu obiektach sportowych są taśmy LED. Ten subtelny dodatek umieszczany w różnych wariancjach zarówno przy basenach, jak i w szatniach czy na suficie pozwala wizualnie urozmaicić przestrzeń, a przy tym nie zaburza padania promieni głównego światła. Ponadto taśmy mogą mieć różne barwy, dzięki czemu w prosty sposób można przełamać naturalną biel. Sprawdza się to zwłaszcza wieczorami, gdy użytkownicy podczas pływania chcą się przede wszystkim zrelaksować, a iluminacja niebieskiego, czerwonego czy zielonego światła sprawdzi się do tego idealnie. 

Jakie oświetlenie najlepiej się sprawdzi? 

Podsumowując już powyższe sposoby na oświetlenie obiektów sportowych, widać, że w przypadku basenu nie jest to taka prosta sprawa. W halach basenowych kluczowe jest przede wszystkim bezpieczeństwo i zapewnienie go jest głównym zadaniem oświetlenia. Najlepiej więc postawić na ledowe lampy w białych neutralnych barwach, których rozmieszczenie pozwoli zachować jak najlepszą widoczność zarówno na zewnątrz, jak i w głębi basenu. Warto wybierać i montować je z pomocą profesjonalistów, gdyż wtedy mamy pewność, że lampy mają najwyższą szczelność i wytrzymałość na uszkodzenia, a ogólne oświetlenie na basenie zapewnia nie tylko bezpieczne użytkowanie, ale też zapewnia pozytywne wizualne wrażenia.  

Leave a Reply