Jak działa system sterowania światłem?

Dobrze doświetlone pomieszczenie to podstawa, dlatego warto zadbać o modernizację oświetlenia tak, aby nie tylko było komfortowe dla jego użytkowników, ale także ekonomiczne i ekologiczne. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku system sterowania światła.

Coraz więcej użytkowników i inwestorów wielkich przestrzeni stawiają pewne wymagania związane z elastyczną i integracją systemów oświetleniowych. Chodzi głównie o możliwość zdalnego sterowania światłem za pomocą innych urządzeń, przez co możliwe jest dostosowanie natężenia światła w zależności od pory dnia czy zajmowanego stanowiska pracy. Dzięki systemowi sterowania światłem można to osiągnąć.

System sterowania światłem – co to jest?

Typowe instalacje oświetleniowe nie pozwalają na przeprowadzenie modernizacji oświetlenia w całym obiekcie przemysłowym. Jeśli już – pociąga ze sobą trudno wyobrażalne koszty, przez co wielu przedsiębiorców porzuca myśl o zmianie oświetlenia na bardziej ekologiczne oświetlenie LED. Świetnym rozwiązaniem jest system DALI.

Dali to protokół, dzięki któremu możliwa jest komunikacja między elementami instalacjami opraw oświetleniowych a systemem sterującym. Odbywa się to niezależnie od zastosowanych wcześniej rozwiązań, przez co nie jest konieczne przeprowadzanie remontu obiektu. DALI zostało zaprojektowane tak, aby przy niskim napięciu 1-10V sterować poszczególnymi oprawami za pomocą urządzeń zewnętrznych – komputera, aplikacji w telefonie – z udziałem jednego przewodu dwużyłowego.

Co ciekawe, normalizacja działania interfejsu zawiera się w międzynarodowym standardzie elektronicznej regulacji, przez co pasuje do większości instalacji produkowanych przez firmy oświetleniowych.

Cechy systemu sterowania światłem

Technologia sterowania światłem powstała już w latach 90., i od tego czasu zyskuje na coraz większej popularności. Jest wykorzystywana przez różnych producentów oświetlenia. Aktualnie najlepsi producenci opraw oświetleniowych mają w swojej ofercie systemy sterowania światłem, opracowanym na interfejsie DALI.

DALI została opracowana z największą prostotą, przez co jego konstrukcja oraz sposób instalacji nie należą do bardziej skomplikowanych. Jednocześnie niskonapięciowe linie, z których składa się sieć komunikacyjna, posiadają funkcję przewodów sygnałowych i zasilających. DALI cechuje się również niezależnością od instalacji zasilającej inne przedmioty oświetleniowe.

Możliwości sterowania systemem – co się przyda?

Możliwość sterowania światłem, w oparciu na przykład o protokół DALI, jest jak najbardziej intuicyjny i uniwersalny. Za jego pomocą można ustawić funkcję włączania i regulacji oświetlenia LED tak, aby były ze sobą jak bardziej zintegrowane. Oprócz tego bez problemu można grupować poszczególne oprawy, co z pewnością sprawdza się w oświetleniu przemysłowym.

Sterowanie światłem w przypadku nowoczesnych rozwiązań, charakteryzuje się nie tylko przesyłaniem komendy przez urządzenie zewnętrze, ale istnieje możliwość zbierania i analizowania informacji przesyłane przez czujniki.

Nowoczesne systemy sterowania światłem charakteryzują się również szybkim sposobem instalacji. Przewody są specjalnie zabezpieczone i dlatego można je spokojnie kłaść w jednej linii z przewodami zasilającymi. Dzięki temu system może być rozbudowany o kolejne komponenty.

Sterowanie oświetleniem LED za pomocą interfejsu DALI jest proste i nie wymaga specjalnego instalowania przełączników. Wszystkie manipulacje światłem odbywają się poprzez przesyłanie sygnałów za pomocą przewodów kontrolnych bezpośrednio z centrali.

Na jakich powierzchniach sprawdzi się system sterowania światłem?

System sterowania światłem sprawdzi się przede wszystkim w oświetleniu przemysłowym LED. Dzięki integralności opraw w różnych częściach hali produkcyjnej możliwe jest sterowanie światłem w miejscach, które aktualnie są wyłączone z użytku. Pozwala to na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy na energii elektrycznej.

Możliwość sterowania światłem przyda się w przypadku wielkich powierzchni handlowych czy podczas tworzenia domu inteligentnego. Za każdym razem będzie to ekologiczne rozwiązanie, które z pewnością przyniesie dodatkowe korzyści.

oświetlenie przemysłowe LED

Czy warto zdecydować się na instalację systemu sterowania oświetleniem LED?

Możliwość sterowania natężeniem, a także zdalnego wyłączania czy włączania światła to jedno z lepszych nowoczesnych rozwiązań. Sterowanie staje się popularne nie tylko w oświetleniu przemysłowym czy inwestycyjnym, ale także w domach prywatnych. Dzięki temu ekologicznemu rozwiązaniu bez problemu można obniżyć koszty ponoszone przy opłatach za energię elektryczną. Dodatkowo dostosowanie natężenia światła od pory dnia będzie miało niebagatelny wpływ na jego użytkowników. System sterowania światłem LED to świetne rozwiązanie, które powinno znaleźć się w każdej przestrzeni inwestycyjnej.