Rodzaje kotłów grzewczych

Istnieje wiele rodzajów pieców grzewczych. W zależności od tego, jakim rodzajem paliwa dysponujemy (paliwo stałe, tj. węgiel, drewno, ekogroszek, paliwo gazowe, etc), różnie będą się kształtować miesięczne koszty ogrzewania oraz sposób obsługi pieca.

Jednym z najpopularniejszych pieców, zwłaszcza w domach jednorodzinnych, są piece gazowe. Dzięki nim można łatwo uzyskać odpowiednią dla nas temperaturę w pomieszczeniach, dodatkowo są bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Piece gazowe w żaden sposób nie brudzą pomieszczenia, w którym przebywają, ponieważ nie produkują żadnych odpadków. Piece gazowe pod względem funkcjonalności, wygody i czystości często porównywane są do pieców elektrycznych, jednak te elektryczne generują o wiele wyższe rachunki. Piece gazowe, w zależności od specyfiki danego modelu i jego mocy wahają się przedziale cenowym między 5000 a 15000 złotych.

Pellet – ciekawa alternatywa

Zyskującymi coraz więcej zwolenników są piece na pellet. Słyną one z taniości w utrzymaniu, ponadto zazwyczaj posiadają automatyczne podajniki, co ułatwia korzystanie z nich. Niestety istnieje pewna niedogodność w tego rodzaju piecach – należy posiadać sporą powierzchnię, w której można przechowywać paliwo, czyli pellet, ponieważ pellet przeznaczony na jeden sezon może zająć nawet całe pomieszczenie. Piece na pellet o dobrych specyfikacjach można zakupić za kwotę w przedziale od 6000 do 8000 złotych.

Piece na ekogroszek również cieszą się popularnością, a także doskonale wpisują się w obecnie promowaną (i słusznie) pro-ekologiczność. Kotły zasilane ekogroszkiem są niegroźne dla środowiska, dzięki niskiej zawartości siarki i popiołu, oraz całkiem wygodne w użytkowaniu. Sam ekogroszek można nabyć albo luzem, albo pakowany w paczkach o określonej pojemności  – ten w paczkach zazwyczaj jest droższy, ale pomaga utrzymać miejsce magazynowania tego paliwa w czystości. Za piec na ekogroszek o przyzwoitych parametrach zapłacimy między 6500 a 8000 złotych.

Autoryzowany serwis Viessmann - SUG Szczecin

Ekogroszek to rozwiązanie przyjazne dla środowiska

Piece na węgiel – tanie ale wadliwe

Najpopularniejszym rodzajem pieca grzewczego wśród wszystkich stosowanych w Polsce jest bez wątpienia piec na węgiel. Nie dość, że są one najtańsze (piec na węgiel można nabyć już za kwotę wahającą się między 2640 a 3300), to także są tanie w eksploatacji, ponieważ nie wymagają skomplikowanego serwisowania, a także paliwo jest stosunkowo tanie, w porównaniu do innych pieców. Wadami są jednak konieczność stałego dokładania paliwa oraz regularnej kontroli paleniska. Praktyczniejsze są piece nadmuchowe, które może i są nieco droższe, ale ich komfort użytkowania jest znacznie większy – nie ma potrzeby nieustannej kontroli pieca, ponieważ jest w stanie utrzymać daną temperaturę przez dłuższy czas.  Zaletą pieców na węgiel jest tak zwana “wszystkopalność”, czyli możemy do niego wrzucić zarówno węgiel, jak i drewno, na przykład gdy chcemy tylko trochę podwyższyć temperaturę w domu.