Wszechstronny ciągnik rolniczy – jaki model wybrać?

Współczesne gospodarstwa rolne wiele prac opierają na maszynach rolniczych i niektóre czynności w gospodarstwie nie byłoby tak proste, a czasami nawet możliwe do zrealizowania bez nich.

Niewątpliwie najważniejszą maszyną w każdym gospodarstwie rolnym jest ciągnik. To właśnie on wykorzystywany jest na co dzień przy pracach w polu i nie tylko, a dodatkowo może współpracować z różnymi innymi maszynami, przez co staje się niezbędny w wielu pracach.

Każdy ciągnik musi zostać odpowiednio dobrany, aby zapewniał optymalną wydajność i był wsparciem w wielu czynnościach wykonywanych w gospodarstwie rolnym. Z tego względu przed zakupem ciągnika należy określić, do czego ciągnik będzie nam potrzebny, jakiej wielkości gospodarstwo posiadamy, a także wziąć pod uwagę wszelkie inne czynniki, które mogą mieć wpływ na decyzje.

Co ma wpływ na wybór ciągnika?

Bardzo duży wpływ na wybór ciągnika ma wielkość posiadanego przez rolnika areału. To właśnie ten czynnik wpływa m.in. na takie parametry ciągnika jak jego wielkość czy moc silnika. Z tego względu przed zakupem nowej maszyny należy dokładnie określić powierzchnię gospodarstwa, na jakiej ciągnik będzie w przyszłości pracował.

Spore znaczenie ma również rodzaj gleby na danym terenie oraz sprzęt dodatkowy, jakim dysponuje rolnik. Wszelkie maszyny współpracujące z ciągnikiem np.:

  • siewnik,
  • opryskiwacz,
  • pług,
  • rozrzutnik,

muszą być z nim kompatybilne, aby mogły działać prawidłowo i wydajnie.

Przed wyborem ciągnika warto zastanowić się również, do czego będzie on nam potrzebny. Jeśli ma on służyć jedynie do prostych prac na niewielkim terenie najlepiej wybrać kompaktowy model.

Jednak w przypadku, gdy ciągnik będzie wykorzystywany w ciężkich i długotrwałych pracach, na dużym terenie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie duży ciągnik, wyposażony w mocny i niezawodny silnik. 

Po zebraniu tych wszystkich informacji i przeanalizowaniu wymagań będziemy umieć bez problemu ocenić, który model ciągnika będzie nadawał się do naszego gospodarstwa rolnego i zapewni optymalną pracę.

Jaki ciągnik wybrać?

Ciągniki mają bardzo szerokie zastosowanie i z tego względu są podstawową i najważniejszą maszyną w każdym gospodarstwie rolnym. Mogą służyć do wykonywania różnych prac, zarówno podczas siewu jak i zbiorów. Równie często znajdują zastosowanie w pracach leśnych czy też ogrodniczych, natomiast w połączeniu z przyczepą pełnią funkcję transportową.

Przy wyborze ciągnika bardzo ważne jest to, jakiej firmy jest dany ciągnik. Kupując nową maszynę, zawsze warto wybierać ciągniki znanych i cenionych marek, których produkty charakteryzują się wysoką jakością, a sama firma posiada również serwis, który wesprze rolnika w sytuacji awaryjnej. Deutz-Fahr to firma, której warto zaufać w tym przypadku i zaopatrzyć się w ciągnik tej marki.

wybór ciągnika

Szukając odpowiedniego ciągnika, należy zwrócić szczególną uwagę na wielkość maszyny oraz silnik, w jaki została wyposażona. Te dwa parametry wpływają w znacznym stopniu na wydajność ciągnika i komfort jego użytkowania.

Na niewielkim terenie duży ciągnik posiadający silnik o sporej mocy będzie niepraktyczny i nieopłacalny. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kompaktowego ciągnika pracującego na dużym areale. Z tego względu bardzo ważny jest dobór ciągnika na podstawie jego wielkości i mocy silnika.

Oprócz tego spore znaczenie ma również funkcjonalność i wygoda korzystania z ciągnika. Gdy ma on mam służyć do ciężkich prac w polu, warto zadbać, aby kabina była wyposażona w klimatyzację, a fotel był wystarczająco wygodny, aby po wielu godzinach pracy nie odczuwać żadnych dolegliwości bólowych.

Wybór odpowiedniego ciągnika może być bardzo trudną decyzją i z tego względu wiele osób decyduje się na coś pomiędzy i kupuje ciągnik o niedużych wymiarach, ale posiadający odpowiednią moc, która daje gwarancję, że poradzi sobie on we wszystkich pracach.

Jednym z takich uniwersalnych ciągników jest model Deutz-Fahr 6145.4, który łączy w sobie cechy większych ciągników z mobilnością i zwinnością mniejszych modeli. Dzięki temu otrzymujemy ciągnik wszechstronny, który znajdzie zastosowanie w różnych pracach w polu, a jednocześnie będzie oszczędny.