Rodzaje taśm przenośnikowych oraz ich zastosowanie

Taśmy przenośnikowe jest jedną z najczęściej wykorzystywanych alternatyw w przemyśle i nie tylko. Czym się cechują?

Taśmy przenośnikowe to jedne z części przenośnika taśmowego. Jego zadaniem jest szybki i sprawny transport różnych materiałów sypkich. Tego typu taśmy znajdują swoje zastosowanie w miejscach takich jak kopalnie, magazyny, place budowy oraz linie produkcyjne. Taśmy do przenośników muszą zostać odpowiednio dobrane – główną rolę odgrywa materiał, który jest transportowany.

Gumowe taśmy przenośnikowe

Ten rodzaj taśm transportowych stosowany jest w wielu gałęziach przemysłu. Obecnie można je spotkać w przemyśle ciężkim i lekkim. Gumowa taśma przenośnikowa idealnie nadaje się do zastosowania w rolnictwie, elektrowni, zakładzie produkcyjnym, magazynie, górnictwie oraz wielu innych. Co wyróżnia taśmy gumowe? – Otóż, są one stosowane najczęściej przy konieczności szybkiego, sprawnego i łatwego transportowania większych ilości materiałów sypkich, jeśli taki transport odbywa się w sposób ciągły. Zaletą taśm jest również zautomatyzowanie prac, przyspieszenie i usprawnienie procesów oraz odciążenie pracowników.

Rodzaje taśm przenośnikowych

Można wyróżnić kilka najpopularniejszych rodzajów taśm przenośnikowych o różnych zastosowaniach. W przypadku transportowania materiałów sypkich i kruszyw (piasek, żwir) oraz procesów cementowniach, wykorzystuje się taśmy zwykłe ogólnego przeznaczenia.

W kopalniach kruszywa, hutach i kruszarkach, stosuje się taśmy trudnościeralne. Są one przystosowane do przewożenia materiałów umiarkowanie lub wysoko ściernych. Dodatkowo, taśma taka jest niezastąpiona w przypadku produktów o ostrych krawędziach. Tego typu taśma jest idealna przy pracy w wysokiej temperaturze, nawet do 60 stopni Celsjusza.

Taśmy olejoodporne i tłuszczo odporne znajdują swoje zastosowanie przy transporcie nawozów. Są one stosowane w przemyśle drzewnym, w sortowniach oraz przy transporcie zboża. Tego typu taśma jest o wiele bardziej odporna na substancje tłuste, co usprawnia proces transportowania i zapewnia jego bezpieczeństwo.

W miejscach takich jak odlewnie, huty oraz ciepłownie, wykorzystuje się taśmy przenośnikowe odporne na wysokie temperatury. Transport może odbywać się od 125 do 210 stopni Celsjusza. Dzięki zastosowaniu takiej taśmy, produkcja i transportowanie produktów jest bezpieczne, a sama taśma nie ulega uszkodzeniu.

Kolejnym rodzajem jest taśma specjalna. Jest ona wykorzystywana w kopalniach piachu, magazynach, elektrowniach czy ciepłowniach. Przenośnikowe taśmy specjalne są wzmacniane stalowym kordem.

Równie często stosowanym rodzajem taśmy przenośnikowej, jest taśma progowa. Wykorzystuje się ją w sortowniach, żwirowniach, przemyśle rolnym oraz w kruszarkach i frezarkach mobilnych. W przypadku taśmy progowej, dobiera się ją do typu materiału, który jest transportowany.

Jak wybrać taśmę przenośnikową?

Wybór taśmy przenośnikowej jest kluczowy, dlatego warto poradzić się w tej sprawie specjalistów. Wszystkie rodzaje taśm przenośnikowych, jakie zostały wymienione powyżej, mają swoje cechy charakterystyczne oraz właściwości. Jak podają specjaliści z ATGUM – SERWIS, transportowanie ciężkich, sypkich, tłustych lub bardzo gorących, wymaga zastosowania odpowiedniego typu taśmy. Obecnie, praktycznie wszystkie gałęzie przemysłu się rozwijają, dzięki czemu rolnicy, właściciele firm produkcyjnych i magazynów mogą dobierać najlepsze rozwiązania dla swoich firm.

Nowoczesne, dopracowane i dedykowane konkretnej gałęzi przemysłu taśmy przenośnikowe mają wiele zalet. Dzięki ich stosowaniu jesteśmy w stanie odciążyć naszych pracowników, zautomatyzować prace zakładu oraz ją usprawnić. Wykorzystując taśmy najwyższej jakości, nasz magazyn/ huta/ ciepłownia będzie działać efektywniej, a wszystkie procesy związane z transportem produktów będą odbywały się bezpiecznie.