Oleje Shell do traktora – Spirax czy Rimula?

Wybór odpowiedniego oleju do maszyn rolniczych i komunalnych jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania i bezawaryjnej pracy wszystkich podzespołów. Jedynie najwyższej jakości i klasy oleje są w stanie zapewnić jakość dopasowaną do potrzeb nowoczesnych ciągników, traktorów czy kombajnów, ich silników, układów hydraulicznych czy przekładni.

Wśród produktów cieszących się w kategorii olejów największą popularnością, na czele plasują się zdecydowanie oleje Shell Spirax oraz Rimula. Dlaczego wyróżniają się na tle konkurencji, czym różnią się między sobą i gdzie należy je stosować?

Shell Spirax – uniwersalne smarowanie do układów hydraulicznych i przekładniowych

Klasyczny olej typu UTTO – Shell Spirax S4 TXM jest olejem przeznaczonym do stosowania w układach przekładniowych i hydraulicznych oraz mokrych hamulcach. Dzięki odpowiedniej gęstości i konsystencji, Spirax jest jednym z najwyższej jakości olejów uniwersalnych dostępnych obecnie na rynku, zalecanych do stosowania także przez największych producentów maszyn rolniczych.

Shell zaleca stosowanie oleju Spirax do systemów przekładniowych w maszynach rolniczych, systemów hydraulicznych oraz układach transmisji z mokrymi hamulcami. Nie może być natomiast stosowany jako olej silnikowy. 

Wśród najważniejszych właściwości oleju Shell Spirax przemawiających na jego korzyść i przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami są przede wszystkim właściwości samego oleju. Jego zadaniem jest ochrona elementów pracujących układów przekładniowych, hydraulicznych i hamulcowych przed oksydacją, korozją, wapnieniem, a także nadmiernym zużyciem z uwagi na działanie sił tarcia. Produkt jest płynny także w niskich temperaturach (klasa lepkości 10W-30), ułatwiając rozruch maszyn także przy pracach w sezonie zimowym.

olej do ukłądu

Ze względu na optymalnie przygotowane dodatki uszlachetniające olej i jego przedłużone działanie, stosowanie Shell Spirax S4 TXM pozwala na znaczące wydłużenie okresów pomiędzy kolejnymi wymianami oleju. 

Shell Rimula dla sprawnej pracy silników Diesla

Drugim, równie popularnym produktem w ofercie olejów do maszyn rolniczych Shell jest Rimula R4 – półsyntetyczny olej zabezpieczający do stosowania w wysokoobciążonych silnikach Diesla, zgodny z wymogami producentów silników o emisji zanieczyszczeń na poziomie:

  • Euro 4,
  • Euro 3,
  • Euro 2,
  • US 2002.

Rimula R4 jest polecana przez wszystkich czołowych producentów maszyn rolniczych oraz ciągników stosowanych w transporcie drogowym. 

Olej Rimula przystosowuje silnik do intensywnej pracy w trudnych warunkach, spełniając najwyższe wymagania użytkowników wysokoobciążonych maszyn rolniczych, komunalnych i pojazdów stosowanych w transporcie drogowym. Zawarte w formule związki chemiczne zostały opracowane tak, by olej z powodzeniem pracował wraz ze wzrostem temperatur po rozgrzaniu się tłoków, przy maksymalnych obciążeniach prowadnic zaworów i tłoków, a jednocześnie skutecznie odprowadzał i usuwał szkodliwe osady i sadzę z pracującego silnika.

Z uwagi na przeznaczenie oleju do zastosowania w wysokoobciążonych silnikach Diesla, olej zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przed intensywnym zużyciem i wydłuża żywotność elementów silnika, także poprzez zapewnienie czystości samego oleju i skuteczne odprowadzanie zanieczyszczeń, osadów i sadzy osiadających na tłokach.

Shell Rimula nie jest olejem do stosowania w układach hamulcowych, przekładniowych i hydraulicznych. 

Prawidłowe stosowanie olejów kluczem do sprawnej pracy maszyn rolniczych

shell spirax

Shell Spirax S4 TXM 20 l dostępny w sklepie dojczfar.pl

Znalezienie odpowiedniego oleju silnikowego lub oleju do układów hydraulicznych i przekładniowych stanowi podstawę odpowiedzialnego użytkowania maszyn rolniczych, które na co dzień pracują w bardzo wymagających warunkach. Zachowanie ich w pełnej sprawności i eliminowanie nawet drobnych usterek jest możliwe w pierwszej kolejności dzięki stosowaniu właściwych olejów i smarów usprawniających działanie wszystkich elementów roboczych.

Pamiętając o regularnej wymianie oleju spełniasz wymagania przedstawione przez wiodących producentów maszyn rolniczych, a jednocześnie dajesz sobie gwarancję spokoju pracy, niezależnie od warunków.