Jak zbudowany jest kompresor śrubowy i do czego służy?

Kompresor śrubowy to maszyna, która wykorzystywana jest w wielu dziedzinach i branżach. Ze względu na wysoką uniwersalność oraz szeroki zakres zastosowania, są to produkty bardzo popularne. Jak zbudowany jest kompresor śrubowy i w jakich branżach najczęściej jest wykorzystywany?

Jak to jest zrobione, czyli budowa kompresora śrubowego

Kompresor śrubowy, to inaczej sprężarka śrubowa. Jest ona bardzo praktycznym urządzeniem o szerokim zastosowaniu. Jej skuteczne i ekonomiczne działanie możliwie jest dzięki jej wyjątkowej budowie. To ze względu na wykorzystane elementy, które mają za zadanie zmniejszać objętość gazu, jest ona taka prosta w użyciu i może być stosowana w wielu różnych miejscach, bez obaw o zakłócenie rytmu pracy oraz bez narażania osób i sprzętów znajdujących się w otoczeniu na ryzyko uszkodzenia lub inne niebezpieczeństwa.

Sprężarka śrubowa posiada filtr, który zasysa gaz oraz miejsce, w którym jest on wydmuchiwany w sprężonej formie. W środku tego urządzenia znajdują się specjalistyczne filtry i zbiorniki, w których magazynowany i filtrowany jest olej, który wykorzystywany jest w sprężarkach śrubowych olejowych.

Proces sprężania powietrza zachodzi między dwoma wirnikami, które znajdują się wewnątrz. Śruby te mają dwa rodzaje budowy: jedna z nich ma uzębienie zewnętrzne, druga wewnętrzne. Śruba o kształcie zewnętrznym napędzana jest przez wał napędowy. W wyniku jej ruchów zmniejszana jest przestrzeń między śrubami, a znajdujący się tam gaz zmniejsza swoją objętość.

przemysł

Ogromne znaczenie w poprawnym znaczeniu budowy kompresora śrubowego ma szczelność całej konstrukcji. Sama obudowa urządzenia powinna być wykonana tak, aby nie przepuszczać powietrza do wnętrza maszyny. Dodatkowo obrotowe śruby również są zamknięte w specjalnej osłonie, która dodatkowo je zabezpiecza przed uciekaniem gazu lub dostaniem się tam powietrza przez szczeliny. Jeśli całość nie będzie odizolowana, to niestety proces sprężenia gazu nie zostanie wykonany poprawnie, a co za tym idzie, cała maszyna nie będzie działała tak, jak powinna i urządzenie będzie bezużyteczne.

Szerokie zastosowanie i wysoka wydajność

Nowoczesne kompresory śrubowe wykorzystywane są w wielu różnych branżach. Gwarantują wysoką wydajność i ekonomiczne działanie, które można dopasować bez problemu do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Dzięki temu te maszyny cieszą się naprawdę ogromnym zaufaniem i są wykorzystywane w wielu różnych zakładach przemysłowych przy produkcji części lotniczych lub kolejowych, a także w branży spożywczej i farmaceutycznej.

Przydają się też na budowie i w wielu, wielu innych firmach produkcyjnych. Ich przeznaczenie jest zależne przede wszystkim od rozmiaru maszyny oraz od tego, jakie ciśnienie powietrza gwarantuje.

Sprężarki śrubowe stacjonarne najczęściej wykorzystywane są w fabrykach różnego rodzaju, zajmujących się produkcją rozmaitych towarów. Używa się ich w specjalistycznych instalacjach, gdzie ich zadaniem jest podawanie do nich sprężonego powietrza. Odpowiada one za bezpieczeństwo oraz prawidłowe działanie całego układu. Usprawniają one pracę całej linii produkcyjnej. Dzięki temu zarówno maszyny, jak i inni pracownicy mogą działać wydajnie i bez narażania się na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Z kolei sprężarki przenośne wykorzystywane są najczęściej na placach budowy. Mają one mniejsze gabaryty, ale działają praktycznie tak samo jak ich stacjonarne odpowiedniki. Zarówno jeden, jak i drugi model sprężarek śrubowych nie wytwarza intensywnych drgań, co dodatkowo zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracy w ich pobliżu.

Sprężarki śrubowe mogą być olejowe lub bezolejowe. W przypadku tych pierwszych do sprężenia powietrza dochodzi w nieuszczelnionymi układzie, do którego wpuszczany jest olej. Są to rodzaje kompresorów, które nie mogą być wykorzystywane w miejscach, w których mają bezpośredni kontakt z żywnością lub lekami. Dzieje się tak, ponieważ sprężone powietrze, które wytwarzają, zawiera drobinki oleju.

W fabrykach spożywczych, gdzie sprężone powietrze z kompresora śrubowego ma kontakt z jedzeniem lub innymi produktami, które spożywane są przez ludzi, należy korzystać ze szczelnych sprężarek śrubowych bezolejowych. Wytwarzane przez nie sprężone powietrze lub inny gaz są pozbawione drobinek oleju, dzięki czemu są w stu procentach bezpieczne, więc nie dojdzie do skażenia produktu finalnego.