Przetwornik wagowy – do czego może służyć i jakie są jego podstawowe funkcje?

Jest to jedno z wielu urządzeń, które pokazują nam wszystkie informacje na temat mas. Najpopularniejsze możliwości, jakie posiada ów przetwornik, to możliwość pokazania nam informacji o wadze lub o objętości. Najczęściej przetwornik wagowy pokazuje nam ilość wody czy innego płynu, która została zebrana w danym zbiorniku. Następuje to dzięki tak zwanemu przeliczeniu elektronicznemu. Przetwornik wagowy może nam również pokazać to, ile danego płynu ubyło lub ile przybyło  w danym czasie. Owo urządzenie wykorzystywane jest w pracy, gdzie mamy do czynienia z elektroniką oraz z analogią. Przetworniki wagowe są jednymi z najbardziej potrzebnych urządzeń w elektronice czy analogii. Bardzo często są wręcz konieczne, ponieważ żadne inne urządzenie nie jest w stanie ich zastąpić.

Gdzie najczęściej używane są przetworniki wagowe?

przetwornik wagowyPrzetwornik wagowy możemy spotkać przede wszystkim w elektronice. Ułatwia on bowiem wiele zadań, które musimy wykonać i które polegają na dokonaniu wielu dokładnych pomiarów. Jest on niezbędny ze względu na swoje możliwości. Urządzenie to jest niezastąpione przy dokładnym dokonywaniu pomiarów. Z owym przetwornikiem pomiaru mamy także okazję zapoznać się w przypadku pracy analogicznej. Urządzenia owe używane są w układach, które zawierają tensometry. Są to typowe urządzenia dzięki którym można sprawdzić pomiary siły i ciśnienia. Przetworniki wagowe są także niezbędne w przypadku jeżeli potrzebujemy dokładnych wymiarów wagi i ciśnienia.

Różne typy przetworników wagowych

Istnieje mnóstwo rodzajów przetworników wagowych. Każdy ma inne zadanie. Są to na przykład przetworniki o typie cyfrowym – jednym z nich jest PR52 11 – i służy on do pracy w sieci. Kolejnym cyfrowym przetwornikiem jest MP 26. Jest to przetwornik wagowy o typie cyfrowym, którego używamy do transferu danych o masie. Ten rodzaj przetwornika cyfrowego świetnie nadaje się, gdy potrzebujemy sprawdzić masę na przykład wagi zbiornikowej. Przetworniki mogą być również sygnałowe, temperatury, prądu czy napięcia ac.

Jak mogą pracować przetworniki wagowe?

Przetworniki wagowe mają możliwość współpracowania od jednego aż do ośmiu transametrów, które są równolegle przyłączone. Jest to możliwe w układach czteroprzewodowym, oraz sześcioprzewodowym. Ich czułość wynosi od 0,5 miliwolta (mv/v) do 8 miliwoltów. Przetworniki wagowe mogą zagwarantować nam pełną separację galwaniczną obwodu wejścia, wyjścia oraz zasilania. Dzięki niemu, osoba, która używa owego przetwornika wagowego, może rozpoznać zakres sygnału zarówno wejściowego, jak i wyjściowego. Przetworniki wagowe bywają także często używane do sygnalizacji nadwagi lub niedowagi. Są to urządzenia mające szerokie zastosowanie, zwłaszcza w elektronice. Niektóre czynności są niemożliwe do wykonania bez przetworników wagowych. Owych urządzeń używa się także przy pracy w analogii.