Zastosowania tokarek w przemyśle

Szeroko stosowane w przemyśle urządzenie wyposażone w elementy elektroniczne przeznaczone do obróbki skrawaniem to maszyna tokarka. Elektronika znajdująca się w tokarce pozwala na zautomatyzowanie procesu, zmniejszenie kosztów i czasu produkcji. Sam proces skrawania jest odkształceniem sprężystym i plastycznym, w wyniku których następuje mechaniczne oderwanie cienkiej warstwy materiału obrabianego pod wpływem pracy ostrza na powierzchni obrabianego przedmiotu. W taki sposób na przykład może powstać wiór odłamkowy, tworzący się w wyniku skrawania kruchych materiałów. Tego typu wióry powstają podczas obróbki żeliwa lub brązu.

tokarka-rewolwerowa-est-ticino-450

Powyżej przykładowa tokarka rewolwerowa marki Est Ticino. Holenderska tokarka dostępna jest w Polsce w serwisie z maszynami używanymi Exapro: https://www.exapro.pl/tokarka-rewolwerowa-est-ticino-450-p51103170.

Maszyna tokarka przyspieszyła przebieg produkcji, obniżyła koszty wytwarzania oraz znacząco poprawiła jakość wykonania co bezpośrednio wpływa na jakość wszelkich urządzeń, które dziś używamy. Maszyny tokarki pracujące na systemie CNC wyposażone zostały w elementy elektroniczne, które posiadają interfejs umożliwiający łatwą komunikację z operatorem tokarki. Proces wytwarzania gotowego elementu rozpoczyna się od zaprojektowania elementu, który ma zostać skrawany lub całego gotowego produktu za pomocą programów takich SolidWorks oraz stworzenia odpowiedniej dokumentacji w formie rysunku technicznego. Po spełnieniu wszystkich niezbędnych procedur operator musi stworzyć program umożliwiający sterowaniem ruchami tokarki tak, aby mógł otrzymać taki kształt obrabianego przedmiotu jaki założył na początku procesu produkcyjnego.

Klasa, wymiary i zastosowanie tokarek

Po wykonaniu tych czynności operator maszyny tokarki otrzymuje rzeczywisty przedmiot o bardzo dużej dokładności zadanych wymiarów. Tokarka pozwala na wytwarzanie przedmiotów na masową skalę. Warto zauważyć, iż istnieje kilka rodzajów tokarek, które są przeznaczone do obróbki przedmiotów o rozmaitych rozmiarach. Można wyróżnić tokarki kłowe, uchwytowe, rewolwerowe, tarczowe lub karuzelowe. Wszystkie modele różnią się one sposobem mocowania obrabianego przedmiotu oraz jego dopuszczalnymi gabarytami obrabianego przedmiotu. Na przykład tokarki karuzelowe, w których przedmiot umieszcza się na poziomym stole, osadzonym na wrzecionie o osi pionowej są przeznaczone są do obróbki przedmiotów ciężkich, których masa osiąga nawet do 220 ton, a możliwe średnice obrabianego przedmiotu mogą wynosić nawet do 24 metrów. Maszyna tokarka taka jak stołowa, ma zastosowanie przy przedmiotach niewielkich rozmiarów wymagających precyzji.

Przedmioty obrabiane mają zazwyczaj małe rozmiary, a ich podstawę stanowią drewniane lub metalowe szafki. Stosowane są w przemyśle zegarmistrzowskim, optycznym i w każdym innym gdzie wymagana jest precyzja  wytwarzanych przedmiotów. Wykorzystywane są również specjalistyczne tokarki, których przeznaczenie jest obróbka przedmiotów będących cały czas w użyciu w danych branżach. Przykładem może być przemysł hutniczy. W nim tokarki tego typu służą na przykład do obróbki walców hutniczych i wlewków, z kolei w przemyśle samochodowym tokarki wykorzystywane są do obróbki czopów wałów korbowych, do obróbki osi kół wagonów i lokomotyw oraz czy też zestawów kołowych.