Miejsca, w których wykorzystuje się sprężarkę śrubową

Sprężarki śrubowe to powszechnie znane maszyny, które swoje zastosowanie mają w wielu różnych branżach. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że można wykorzystywać je w wielu różnych układach i miejscach. Dodatkowo są wydajne i bardzo ekonomiczne w użytkowaniu, co dodatkowo zachęca do ich wykorzystywania. Gdzie wykorzystywany jest kompresor śrubowy i jak on działa?

Co to tak właściwie jest kompresor śrubowy?

Kompresor śrubowy, zwany inaczej sprężarką śrubową to urządzenie o niezwykle szerokim zastosowaniu, które można spotkać w rozmaitych fabrykach i firmach przemysłowych. Swoją wysoką wydajność oraz ekonomiczne działanie zawdzięcza wyjątkowej budowie.

Dzięki nim może zmniejszać objętość gazu w prosty oraz bardzo efektywny sposób i może działać bez zarzutów przez bardzo długi czas. To urządzenie, którego działanie można łatwo dopasowywać do obecnego zapotrzebowania. Dodatkowo jest to maszyna prosta w użyciu i bardzo łatwa w montażu. Jej wykorzystanie usprawnia wykonywanie wielu czynności i pozytywnie wpływa na pracę innych maszyn oraz pracowników wykonujących swoją codzienną pracę na hali produkcyjnej.

Zadaniem sprężarki jest zasysanie gazu, sprężenie go oraz wypuszczenie w skompresowanej formie w odpowiednie miejsce. Powietrze pobierane jest za pomocą specjalnego filtra, a następnie przechodzi przez różne zbiorniki znajdujące się we wnętrzu sprężarki, aby dotrzeć do dwóch wirników.

Każdy z nich jest inny, pierwszy ma konstrukcję zewnętrzną, a kolejny wewnętrzną. Podczas napędzania wirnika zewnętrznego przez wał napędowy, przestrzeń między obydwiema śrubami się zmniejsza, a znajdujący tam gaz zostaje ściśnięty i zmniejsza swoją objętość. W taki sposób powietrze zostaje sprężone i może być wypuszczone przez specjalne ujście pod odpowiednim ciśnieniem, dopasowanym do aktualnych potrzeb.

Poprawne działanie kompresora śrubowego w dużej mierze zależne jest od szczelności jego obudowy. Nie może ona posiadać żadnych szczelin, przez które mogłoby uciekać lub dostawać się powietrze, które powinny być zasysane do wnętrza sprężarki tylko za pomocą specjalnego filtra.

Jeśli konstrukcja nie będzie odpowiednio zbudowana i zabezpieczona, to niestety proces sprężania powietrza nie będzie mógł zajść poprawnie. Ta zasada jest szczególnie istotna w przypadku wirników bezolejowych. W wirnikach olejowych szczelność obudowy również odgrywa ważną rolę, ale we wnętrzu poza gazem do śrub dostaje się również olej, wypuszczany przez specjalny wbudowany filtr.

Gdzie przydają się sprężarki śrubowe?

Sprężarki śrubowe to urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Fachowcy sięgają po nie bardzo chętnie, ze względu na ich wysoką wydajność, niski poziom skłonności od awarii, ekonomiczność oraz komfort pracy w ich otoczeniu. Są to urządzenia, które z łatwością można dopasować do aktualnego zapotrzebowania na gaz sprężony pod odpowiednim ciśnieniem, co znacznie podnosi komfort pracy.

Dużym atutem tych maszyn jest również fakt, że w trakcie wykonywania pracy nie generują one zbyt dużego hałasu oraz wibracji, które mogłyby powodować dyskomfort u pracowników oraz mieć negatywny wpływ na działanie innych urządzeń.

kompresor

Nowoczesne kompresory mogą być przenośne lub stacjonarne. Ten drugi rodzaj doskonale sprawdza się na halach produkcyjnych różnego rodzaju, na których wytwarzane są rozmaite produkty. Ich zadaniem jest podawanie sprężonego powietrza do instalacji różnych maszyn, aby zapewnić ich bezpieczne i prawidłowe oraz bardzo wydajne działanie. Robią to bardzo sprawnie i stosunkowo cicho, dlatego cieszą się ogromnym zaufaniem wśród fachowców.

Stacjonarne sprężarki śrubowe wykorzystuje się w przemyśle lotniczym i kolejnictwie, w przemyśle metalurgicznym, a także w branży farmaceutycznej i spożywczej. Z kolei sprężarki śrubowe przenośne idealnie sprawdzają się na budowie, a także wszędzie tam, gdzie nie można podłączyć sprężarki stacjonarnej. Przenośne wersje są nieco bardziej kompaktowe, ale równie dobrze spełniają swoje zadanie, co klasyczne warianty.

Na rynku dostępne są sprężarki olejowe oraz bezolejowe. W przypadku tych pierwszych powietrze sprężane jest z wykorzystaniem oleju, którego zadaniem jest  usprawniać cały proces i napędzać tłoki. Jest to jednak rodzaj maszyny, który nie może być wykorzystywany w miejscach, w których wypuszczane przez sprężarkę powietrze ma bezpośredni kontakt z żywnością. W takich miejscach o wiele lepiej sprawdzą się sprężarki bezolejowe, które gwarantują dopływ sprężonego powietrza niezanieczyszczonego drobinkami oleju.

Więcej na temat sprężarek śrubowych można przeczytać na stronie firmy HEK, która zajmuje się sprzedażą oraz serwisem tego sprzętu: https://www.hek.com.pl/baza-wiedzy/13-baza-wiedzy/78-kompresor-srubowy